Szkolne rewolucje

Wrzesień zbliża się nieubłaganie, a wraz z nim następuje zderzenie dwóch światów. Dramatu dziecka wracającego do szkoły i wysiłku rodzica, który ten powrót musi zorganizować. Jest to niewątpliwie większe wyzwanie, dla rodziców pierwszoklasistów, ale także tych, których dzieci “przeobraziły się” w nastolatków. Wyprawka wydaje się być niewielkim problemem, w porównaniu do konieczności zorganizowania miejsca nauki dla przyszłego ucznia.

Co wybrać? Jak zagospodarować przestrzeń? Na co zwrócić uwagę?

 Postawić na praktyczność czy design ? Na szczęście dziś, gdy rynek meblarski pełen jest wielu ciekawych rozwiązań, jedno z drugim idzie w parze. Praktyczne rozwiązania nie są pozbawione ciekawej formy, dzięki temu możemy stworzyć nie tylko wygodne miejsce pracy dla ucznia, ale także dzięki wielu elementom, wpisać je w zamysł umeblowania całego pokoju. Kolejnym plusem takich rozwiązań jest fakt, że dzięki różnym elementom, przyszłościowo, możemy zmienić pokój pierwszoklasisty w pokój nastolatka, bez większych nakładów finansowych. Takie rozwiązania proponuje na przykład brw.com.pl 

Co wybrać na początek?

Nie będzie to żadnym odkryciem, jeśli w pierwszej kolejności wymienimy biurko, które jest głównym miejscem pracy, ale także miejscem mobilizującym dziecko do skupienia i wyciszenia się, ale także punktem, który musi zapewnić mu pełen komfort korzystania. Jestem zwolenniczką pustych blatów, dlatego mój wybór, skupia się na biurkach posiadających szafkę/szufladę, w której dziecko może trzymać pomoce do nauki. Warto też wcześniej pomyśleć, czy dziecko będzie miało w pokoju komputer? Jeśli tak, wybieramy biurko dostosowane do komputera, z wysuwaną na klawiaturę półką. Jeśli nie, można zrezygnować w półki i wybrać np. dodatkową szufladę.

111111111111111111111111

 

Istotnym dopełnieniem biurka, jest krzesło. Myślę, że tutaj warto zainwestować, by wybrać krzesło nie tylko ładne wizualnie, wygodne, ale także takie, które zadba o prawidłową postawę kręgosłupa u dziecka. Na rynku dostępne są krzesła z regulowaną wysokością, dzięki czemu krzesło służy długo. Należy jednak zwrócić uwagę, że biurka zazwyczaj takiej regulacji nie posiadają, a więc obniżone krzesło i wysokie biurko nie zdadzą egzaminu. Jak rozwiązać taki problem? Wystarczy, że kupimy podnóżek 🙂

2222222222222222

 

Ważne jest także miejsce, które pomieści niezbędne pomoce naukowe, książki, pudła i inne przybory. Tutaj można pomyśleć o modułach, które pozwolą się w późniejszym czasie łączyć z innymi elementami, dzięki czemu z czasem przeobrazimy pokój, zaspokajając inne, rosnące potrzeby dziecka. Dobrym rozwiązaniem są zarówno odkryte, jak i zabudowane regały.

33333333333333

 

Pamiętajmy, że okres szkolny, przypada w głównej mierze na czas jesieni i zimy, tym samym, zwłaszcza starsze dzieci, odrabiają lekcje późnym popołudniem. Warto więc zwrócić uwagę, na prawidłowe oświetlenie miejsca nauki dziecka. Dziecko praworęczne powinno mieć lampkę po lewej stronie biurka, a leworęczne po prawej. To bardzo ważne, bo podczas pisania, nie zasłania sobie światła.

444444444444444444

Meble niczym puzzle!

Na tym etapie urządzania pokoju dla ucznia, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dobieranie kolejnych mebli, szaf, komód, półek, stolików, łóżek etc., równoznaczne jest z realizacją wizji pokoju marzeń dla naszego dziecka. Łączyć je można na różne sposoby, kolorystycznie, pod względem stylu, czy tylko takich samych dodatków. Różnorodność i praktyczne zastosowanie, idą w parze z zamysłem, by takie meble posłużyły dziecku przez najbliższych kilka lat.

5555555555555555

O czym należy pamiętać?

O jednej, bardzo ważnej rzeczy. O tym, że to miejsce do nauki i pokój dla dziecka, nie dla nas! Ważne, by dziecko czuło się w pokoju dobrze, by miejsce do nauki zapewniało mu maksimum komfortu, by było miejsce na jego własne skarby, by pokój stworzył dziecku możliwości nie tylko do nauki i odkrywania świata, ale także miejsce do odpoczynku i zabawy. Dziś, w dobie mody na białe pomieszczenia i meble, nie trzeba rezygnować z kolorowych dodatków i dziecięcych akcentów. Bawmy się kolorem, wybierajmy ciekawe, praktyczne formy, oszacujmy ilość miejsca niezbędnego do przechowywania, nie zapominając przy tym o tym, że ten pokój, to miejsce, to azyl dla naszej pociechy.Przecież kolorowe i beztroskie dzieciństwo, jest tym czego chcemy dla naszych dzieci – najbardziej!

s202_pokoj_mlodziezowy_1hd,mFWcwmGjaVOE6tCTiHtf

s153_pokoj_mlodziezowy_djb_ni_1hd,mFWcwmGjaVOE6tCTiHtf

s193_pokoj_mlodziezowy_dbj_ro_zi_1hd,mFWcwmGjaVOE6tCTiHtf

Samych sukcesów i wielu radości, w nadchodzącym roku szkolnym!

unnamed

 

Komentarze