Zaginięcie dziecka na imprezie masowej – czy wiesz co robić?

Zaginięcie dziecka na imprezie masowej – czy wiesz co robić?

Każdego roku bierzemy udział w wielu imprezach, które nie są tylko kierowane dla dorosłych, ale mają zachęcić naszych maluchów do zabawy poza domem. Warsztaty manualne, spotkania z ulubionymi bohaterami filmów czy książek lub koncerty na świeżym powietrzu to wydarzenia, w których uczestniczymy wraz z całymi rodzinami. Niestety w czasie tego rodzaju spotkań zdarzają się zaginięcia – każdego roku problem ten dotyczy kilku tysięcy dzieci. Czy istnieją proste sposoby ochrony naszych latorośli? Co robić, gdy stracimy malucha z oczu?

Wiek dziecka odgrywa kluczową rolę

Jeśli wybieramy się na koncert z nastolatkiem, nie będziemy go tak bacznie obserwować jak kilkuletniego malucha. Starsze dzieci generują inne rodzaje problemów takie jak bójki, używki lub nawet porwanie spowodowane brakiem ostrożności. Podstawowym narzędziem komunikacji między nami powinien być smartfon, który nasza latorośl musi mieć cały czas przy sobie z włączonym dźwiękiem lub przynajmniej wibracjami. W razie zaginięcia możemy podać po prostu jej numer telefonu, dzięki któremu zostanie namierzone miejsce pobytu. Jeśli telefon ma wbudowany nadajnik GPS, poszukiwania będą jeszcze bardziej efektywne. Urządzenia nawigacyjne mogą być również wszyte w odzieży, dlatego jeśli dziecko niechętnie podchodzi do tematu GPS, warto podarować mu kurtkę lub plecak z nadajnikiem, z którego nie będzie sobie zdawało sprawy.

Wybierając się na imprezę masową z maluchem, musimy trzymać go cały czas za rączkę. Niektóre dzieci bronią się przed takim postępowaniem, ale nie ma lepszej ochrony przed zgubieniem niż bliski kontakt z rodzicem. Ważne jest nasze skupienie na latorośli – nie rozpraszajmy się innymi ludźmi, zostawmy odbieranie telefonu na później i nie angażujmy się zbytnio w przebieg wydarzenia. Nasz rozsądek rodzicielski i uwaga odgrywają kluczową rolę w ochronie dziecka.

Dodatkowa ochrona jest możliwa

Na niektórych imprezach masowych mogliście zauważyć specjalne opaski dla maluchów, na których rodzice mogą zapisać podstawowe dane kontaktowe takie jak imię, adres czy numer telefonu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy organizatorzy zapewniają takie zabezpieczenie, przygotujmy samodzielnie bransoletkę dla dziecka lub zawieszkę na szyję z numerem telefonu naszego smartfona. Nie chodzi o to, że dziecko samo zadzwoni w razie zgubienia, ale w ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo, że osoba dorosła, która zauważy zagubione dziecko, dostrzeże również bransoletkę i użyje zapisanego na niej numeru.

Przed wyjściem na wspólną zabawę edukujmy młodszych członków rodziny na temat tego, czym są służby porządkowe i jak je prosto rozpoznać. Wytłumaczmy maluchowi, że osoba w mundurze jest kimś zaufanym z kim wolno mu rozmawiać i poprosić o pomoc. Rozmawiając z dzieckiem zwróćmy jego uwagę na to, że w razie nieznalezienia takowej osoby nie musi wpadać w panikę, a zamiast tego powinno szukać pomocy u matki z dzieckiem lub innego dorosłego z rodziną.

Jeśli nasza latorośl zaginęła, przynajmniej jeden z rodziców powinien pozostać w ostatnim kojarzonym przez malucha miejscu. Pracownik ochrony lub inna dorosła osoba, do której zwróci się dziecko, będzie starało się nawiązać z nim kontakt, by dowiedzieć się gdzie znajdują się jego rodzice. Dlatego pomimo chęci poszukiwań na własną rękę, nie dajmy się ponieść negatywnym emocjom i działajmy z rozsądkiem. Pamiętajmy również o tym, że działając wspólnie ze służbami mamy na celu odnalezienie dziecka, a nie wytykanie sobie wzajemnych błędów i niedopatrzeń. Niestety nikt nam nie obieca, że dziecko się odnajdzie, jednak nie nastawiajmy się od razu na najgorsze i nie wpadajmy w panikę. Jeśli po dłuższym czasie nie udaje się odnaleźć malca, należy ten fakt zgłosić na policję.

Imprezy to raj dla drobnych złodziei

Biorąc udział w imprezie masowej dbamy przede wszystkim o naszą rodzinę i najbliższych. W drugiej kolejności warto jednak zwrócić uwagę na nasze mienie, które może stać się łupem drobnych złodziejaszków. Jeśli jedziemy na koncert czy warsztaty własnym pojazdem, parkujmy go w miejscach strzeżonych. Poza tym podstawowym zabezpieczeniem, rozważmy satelitarny system ochrony pojazdów, dzięki któremu nie będziemy martwili się kradzieżą auta gdziekolwiek nie będziemy zmuszeni zaparkować. W czasie wspólnej zabawy zadbajmy również o drobniejsze przedmioty takie jak smartfon, portfel czy biżuterię i trzymajmy je w miejscach trudno dostępnych. Wszystko, co nie jest nam niezbędne zostawmy lepiej w domu, by nie psuć sobie dobrej zabawy przykrym incydentem.

Najważniejsza jest rozwaga

Wybierając się wspólnie na koncert, warsztaty lub inne spotkanie, w którym bierze udział wiele osób, dbajmy o bezpieczeństwo wszystkich członków rodziny. Jeszcze przed wyjazdem porozmawiajmy z dziećmi, by zdawały sobie sprawę z niebezpieczeństwa i wiedziały jak postępować, w razie zgubienia. Zabezpieczmy je za pomocą nadajników GPS, opasek na ręce oraz nie spuszczajmy ich z oczu w czasie imprezy – w końcu zniknięcie trwa zaledwie ułamek sekundy.

img,gcsi,F7346E9D7E4D2F25F240178CE859DCBE7C8AA557,mpid,8,maxwidth,1440,maxheight,790

Tekst gościnny  www.k2gps.pl

Komentarze