Apetyczny kąsek dla kochających książki

14 czerwca Książki. Magazyn do Czytania obchodził szóste urodziny. Wydany z tej okazji numer specjalny to apetyczny kkąsek dla każdego nałogowego pożeracza książek. Magazyn ten to zbiór fantastycznych felietonów poruszających problemy społeczne, przybliżających czytelnikowi sylwetki osób, których historie warte są zapamiętania, ale także słowa pisane takich osób jak Stanisław Łubiński, Joanna Olech, Joanna Szczęsna czy Marcin Sendecki. Wachlarz najróżniejszych tematów, ogrom wiedzy o wybitnych pisarzach, ale także przegląd mających się ukazać pozycji książkowych. 

Z okazji jubileuszu, Książki. Magazyn do czytania został wydany w mniejszym, poręczniejszym formacie, który czyta się tak samo dobrze, w zatłoczonym autobusie, w drodze do pracy, jak i na słonecznej plaży podczas urlopu. Ten numer z pewnością przypadnie Wam do gustu, ze względu na dobór tematów (będących na czasie, z obecnymi społecznymi dyskusjami), ale także ze względu na pojawiające się w nim nazwiska autorów artykułów i ciekawych felietonów.

Doprawdy powiadam wam, że czyta się go od deski do deski na jednym wdechu, bez przerwy na łyk kawy. Kilku autorów wymieniłam Wam już na wstępie, jednak czytając kolejne artykuły, trudno wybrać ten najciekawszy. Jeśli zatem jeszcze nie mieliście okazji poznać tego magazynu- polecam sięgnąć po niego własnie z najświeższym numerem i gwarantuje Wam, że “Książek”, zostanie jedną z Waszych obowiązkowych pozycji do czytania. Uzależnia. 

Oto autorzy letniego numeru „Książek. Magazynu do Czytania”:

Stanisław Łubieński. Pisarz. Jego ostatnia książka to „Dwanaście srok za ogon” (2016). W tym roku został za nią nominowany do nagród Nike i Gdynia.

Weronika Murek. Pisarka. Jej debiutancki zbiór opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (2015) znalazł się w finale Nike i otrzymał Nagrodę im. Gombrowicza.

Wojciech Nowicki. Pisarz, krytyk kulinarny. Za książkę „Salki” (2013) otrzymał nagrodę Gdynia. Jego ostatnia książka to „Odbicie” (2015).

Joanna Olech. Autorka i ilustratorka kilkudziesięciu książek dla dzieci.

Wojciech Orliński. Publicysta „Wyborczej”. Na początku sierpnia ukaże się napisana przez niego biografia „Lem. Życie nie z tej ziemi”.

Janusz Rudnicki. Pisarz, felietonista „Wyborczej”. Niedawno ukazała się jego książka „Życiorysta dwa”, zbiór tekstów publikowanych głównie w „Książkach”.

Marcin Sendecki. Poeta i krytyk literacki, laureat nagrody Silesius i tegorocznej Nagrody im. Szymborskiej za książkę poetycką „W”.

Katarzyna Surmiak-Domańska. Reporterka „Wyborczej”. Jej książka „Mokradełko” znalazła się w finale Nike. Jej ostatnia publikacja to „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” (2015).

Joanna Szczęsna. Pisarka i reporterka. Opublikowała m.in. biografię Wisławy Szymborskiej „Pamiątkowe rupiecie” (2012) napisaną wspólnie z Anną Bikont.

Piotr Tarczyński. Amerykanista, tłumacz, przełożył m.in. „Wszystkich ludzi prezydenta” Boba Woodwarda i Carla Bernsteina. Współautor kryminałów „Tajemnica domu Helclów” (2015) i „Rozdarta zasłona” (2016).

 W numerze znajdziecie m.in.:

W domu duszy Isabel Allende. Rozmowa z najsłynniejszą pisarką latynoamerykańską

Przesadnie zakochani w Islandii. „…w tym roku liczba turystów na Islandii przekroczy dwa miliony osób, to sześciokrotnie więcej, niż wynosi liczba mieszkańców”. Weronika Murek o końcu Nicelandii

Arcydzieła zamiast bestsellerów. Nabokov zamiast Wisłockiej, Dickinson zamiast „Mleka i miodu”… Polecają redaktorzy „Książek”: Paweł Goźliński, Łukasz Grzymisławski, Juliusz Kurkiewicz i Natalia Szostak

Koleją podziemną przez Amerykę. Colson Whitehead opowiada Katarzynie Surmiak-Domańskiej o tym, jak napisał najlepszą amerykańską powieść ostatnich lat

Lemanipulacje. Wojciech Orliński o tym, jak dał się nabrać Stanisławowi Lemowi.

A co po Lemie? Michał Radomił Wiśniewski kreśli mapę polskiego s.f. – od futurystycznych bajeczek ku pokrzepieniu serc po najdziksze wizje końca świata

Jej wysokość Wanda Rutkiewicz. Janusz Rudnicki o Polce w naprawdę wysokich górach, chorej na zapalenie ambicji

Kontrrewolucja w sypialni. „Kochane »Książki«, piszemy do Was, bo znikąd pomocy, a problem, cóż, wstydliwy: brak seksedukacji w polskiej szkole” – piszą Justyna Suchecka i Natalia Szostak, czyli jak cofnęliśmy się do epoki bocianów i dzieci z kapusty

Dziesięć pikantnych kawałków…, czyli ranking literackich scen erotycznych według Małgorzaty I. Niemczyńskiej

 

 

KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA  jest w sprzedaży w cenie 9,99 zł

Komentarze