Czy wszystko u Ciebie gra?

Niezależnie od tego, na jakim etapie swojego życia jesteś, czy jest to rozwój zawodowy, oczekiwanie na powiększenie się rodziny, opieka nad najbliższymi, czy samorealizacja; zdarza Ci się zapewne nie mieć czasu, by pomyśleć o sobie bardziej, prawda? W ferworze codziennych obowiązków, podczas szybkich zakupów, czy spaceru z psem, zdarzają Ci się przebłyski problemów z jakimi się borykasz, które już jakiś czas temu znalazły się na liście pod wdzięcznym tytułem “na wczoraj”. Odkładasz więc to na jutro, z jutra robi się pojutrze, aż niedomagasz coraz bardziej. Ignorujesz “znośny” ból, przemęczenie, złe samopoczucie. Najpierw troszczysz się o innych, o bliskich, często nie mając czasu zatroszczyć się o siebie. Pozwól więc, że dziś zapytam Cię:

Czy wszystko u Ciebie gra?

Jak to mówią “w młodym ciele, młody duch”. Czas jednak ucieka, młodym duchem możesz być długo, ale warto pamiętać, że Twoje ciało jest mocno eksploatowane każdego dnia, niezależnie od tego, czy wykonujesz pracę umysłową, fizyczną, czy teoretycznie! siedzisz w domu, wychowując dziecko. Twój organizm jest najbardziej wydajny gdy jesteś młoda, jednak brak równowagi pomiędzy pracą, obowiązkami a regeneracją może skutkować alarmem ze stron Twojego ciała. Najpierw strzyka, później pobolewa, a Ty ciągle nie masz czasu, by prawidłowo zareagować na sygnały, które wysyła Ci twoje ciało.Często jest też tak, że absolutnie nic cię nie boli, a jednak Twoje samopoczucie nie jest najlepsze. Zgodzisz się chyba ze mną, że nic tak nie pokazuje stanu faktycznego jak badania – wątroba, nerki, układ krążenia, poziomy hormonów , serologia infekcji są naturalnymi informatorami na temat naszego zdrowia. A tak między nami, kiedy ostatni raz się badałaś?

Raz w roku, jestem “złą matką”

Niczym się tak nie ciesze, jak dobrym zdrowiem u dzieci. jeśli chorują to sporadycznie, czystych osłuchowo przeziębień nie liczę. Pierwsze półrocze Juniora w przedszkolu nie było ani straszne, ani specjalnie bogate w choroby czy infekcje. Na szczęście! Pierwszy od jedenastu lat antybiotyk u starszaka, to szczyt chorób w nowym roku szkolnym. Jednak to, że chłopcy nie chorują, nie oznacza, że nie są chorzy, prawda? Dlatego bardzo pilnuję, by przynajmniej raz w roku, zabrać ich na podstawowe badania z krwi i moczu. Mogę o to zadbać sama, nie ma potrzeby posiadania skierowania, czy wcześniejszego umawiania się na wizytę i oczekiwania w kolejce. Badania nie są drogie, kłopotliwe czy czasochłonne – wystarczy przyjść do Punktu Pobrań. W miedzy czasie oczywiście trzeba jeszcze odpowiedzieć na milion pytań chłopaków:

Po co? Dlaczego? Czy będzie bolało? (będzie, ale tylko mała chwilę!, a naklejka dzielnego pacjenta, to jest coś!).

Dlaczego jest to dla mnie ważne? Ponieważ wiem, że te badania pozwalają dostrzec to, czego nie widać gołym okiem, a wcześnie wykryta rozwijająca się choroba, to po pierwsze: większe szanse na wyleczenie, po drugie wydane pieniądze zwracają się wielokrotnie.

Co więcej, na podstawie badań laboratoryjnych można określić ryzyko zachorowania na choroby, które mogą pojawić się w przyszłości. Np. wykonywane na podstawie próbki krwi badania genetyczne są pomocne w określeniu ryzyka zachorowania na nowotwór piersi (mutacja genu BRCA1)- i takie badanie zostało u mnie wykonane w wieku 25 lat, profilaktycznie w Wielkiej Brytanii, gdyż jestem w grupie ryzyka zachorowania na raka, jak to nazwano ” z powodu dziedziczności, czy też rodzinnej skłonności”. Kod genetyczny to swoista encyklopedia wiedzy o nas. To w nim zapisane są wszystkie informacje począwszy od tego jaki mamy kolor oczu czy jaką mamy zdolność do trawienia laktozy, aż po predyspozycje do występowania chorób. 

W moim przypadku ryzyko zachorowanie na raka piersi wynosi 5–10%, gdyż chorowała na niego moja babcia, a mamę została w porę zdiagnozowana i wyleczona, oraz 5–10% ryzyko zachorowania na raka jajnika, również babcia i 70% kobiet w rodzinie od strony mamy. Kiedy więc dwa lata temu, moja cytologia, wyszła źle, byłam na to teoretycznie przygotowana. Mimo miliona pytań i wątpliwości,  ta wiedza w jakimś stopniu, pozwoliła mi na zmianę podejścia do życia, a przede wszystkim nauczyła mnie trzymać rękę na pulsie. A Ty, trzymasz rękę na swoim pulsie?

Szerzej o dostępnych podstawowych i specjalistycznych badaniach krwi, możecie poczytać tutaj ⇒ diag.pl/badania-krwi

Dlaczego Ci o tym mówię?

 

Trwa ogólnopolska Kampania Profilaktyczna skierowana do kobiet „Wszystko gra?(jesienią zostanie skierowana do mężczyzn) , zainicjowana z myślą o wsparciu osób aktywnych na różnych frontach życia. Inicjatywa podjęta przez ogólnopolską sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA ma na celu podniesienie poziomu świadomości znaczenia profilaktycznych badań laboratoryjnych dla zdrowego i spokojnego przechodzenia przez różne okresy aktywnego życia. Już dziś w specjalnie obniżonej o ponad 50% cenie możesz wykonać pakiet ogólnych badań przesiewowych (OGÓLNIE KOBIECY) oraz pakiet specjalistycznych badań genetycznych (SZCZEGÓLNIE KOBIECY), sprawdzający możliwość wystąpienia nowotworów. Kampania wiosenna potrwa do 31 maja, badania z obydwu pakietów będzie można realizować do końca czerwca.

Podaruj sobie zdrowie!

To najlepszy prezent, który możesz podarować sobie i swoim najbliższym. Na co dzień starasz się znaleźć chwilę, by zadbać o swoje dobre samopoczucie, czy ciało, raz w roku zajrzyj w głąb siebie. Zdrowie mamy tylko jedno, Ty też jesteś jedyna w swoim rodzaju, dlatego warto choć profilaktycznie upewnić się, że Twoje ciało, żyje w symbiozie z Twoim duchem. Pozwól sobie na odrobinę zdrowego egoizmu i pomyśl o sobie!

 ⇒ Kliknij w grafikę i pobierz bon zniżkowy na badania profilaktyczne i WYGRAJ! ⇓

 

Komentarze