Dziewczyny w przestworzach

Na przestrzeni lat w  historii całego świata niejednokrotnie wytłuszczane są kobiece nazwiska. Cały patriarchat świata nie był i nigdy nie będzie w stanie wymazać ich życiorysów i osiągnięć z kart historii. Postrzegane jako słaba płeć, niejednokrotnie udowadniały i udowadniać będą, że siła jest kobietą. Dokonywały i dokonują rzeczy niemożliwych, walczyły i nadal walczą o swoje prawa, udowadniały i udowadniać będą, że niejednokrotnie są lepsze od mężczyzn na wielu płaszczyznach zawodowych i naukowych. Wiele dziedzin dotychczas postrzeganych jako typowo męskie, zostało zdominowane przez kobiety i na odwrót. Czas byśmy przy tym pozostali…by skończono podziały, by jednych i drugich postrzegano po prostu jako człowieka.

Od kobiet zawsze czegoś wymagano. Podporządkowania, skromności, milczenia, posłuszeństwa. Odmawiano im wstępów na uczelnie, praw wyborczych, tytułów naukowych. Uznawano za zbyt słabe do prac fizycznych, umysłowych, czy utrudniano im zdobywanie kolejnych osiągnięć sportowych. One jednak nigdy się nie poddały. Zawsze potrafiły zawalczyć o to, co było dla nich ważne. Walczyły niemal o wszystko, łączne z prawem głosu. Na przestrzeni ostatnich stu lat kobiety wykonały wręcz tytaniczną pracę, by społeczeństwo szanowało je niezależnie od tego jaką pracę wykonują, by nie degradowano ich tylko do roli żon i matek, by mogły realizować się według własnych zasad, predyspozycji i zainteresowań. Gdy patrzymy na dzisiejszy świat, z jednej strony dostrzegamy  jak wielką pracę wykonały nasze poprzedniczki przecierając nam szlaki historii. Z drugiej strony, my kobiety XXI wieku nadal musimy o coś walczyć, nadal nie wypleniono wszystkich nierówności między mężczyzną, a kobietą; nadal patriarchat śmieje nam się w twarz. Tak było zawsze i kobiety, które zbuntowały się przeciwko takiemu ich postrzeganiu od zawsze walczą w imieniu własnym, ale i innych kobiet, by te wszystkie nierówności wypunktować i zmienić. Kobiety zawsze pokonywały system siłą i mądrością, sprytem i uporem. Historia im tego nie zapomniała i z czasem wreszcie oddano im wszystkie zasługi, wyciągając na światło dzienne kolejne nazwiska wielkich kobiet. Wiele z nich oddało życie, by świat mógł się po prostu zmienić. Zmienić na lepsze.

 Kobiety w przestworzach

Audrey Coltrane od małego fascynowała się lotnictwem – jej największym marzeniem zawsze było posiadanie własnego, prawdziwego lotniska. Znalazła w sobie ogrom determinacji i samozaparcia, by zrealizować wyznaczone cele: pobierała lekcje latania u ojca, a choć jej matka starała się uchronić ją od tak poważnej decyzji, Audrey wkrótce została instruktorką latania na Hawajach. Wydawać by się mogło, że nowe, samodzielne życie w otoczeniu bliskich koleżanek i pierwsze poważniejsze uczucie do mężczyzny mogą prowadzić tylko ku lepszemu. Aż do jednej, pamiętnej daty, która całkowicie odmieniła jej spojrzenie na lotnictwo…

7 grudnia 1941 roku – atak na Pearl Harbor, utrata bliskiej osoby, chęć odwetu za niesprawiedliwość i okrucieństwo świata – te wszystkie sytuacje, połączone w całość pokierowały Audrey do najważniejszego wyboru w jej życiu. Coltrane dołączyła do korpusu pilotów. Stała się kobietą, która za wolność swoich bliskich położyła na szali własne życie – pokazała, jak ważne w życiu są rodzina, przyjaźń i walka o własne prawa.

Dziewczyny w przestworzach to opowieść o cichych bohaterkach czasów II wojny światowej, które pozostawały w cieniu innych. Kobiece Siły Powietrzne utworzone w Stanach Zjednoczonych podczas II wojny światowej skupiały w swoich szeregach kobiety-pilotki, których zadaniem było dostarczanie samolotów bojowych wybierającym się na front żołnierzom. Powieść  inspirowana prawdziwymi życiorysami pilotek wojennych, ale przede wszystkim to powieść pokazująca, że należy gonić za marzeniami. Kobiety za sterem pełniły jedną z najważniejszych funkcji podczas II wojny światowej. To powieść o silnych, odważnych, nieustraszonych i zdeterminowanych kobietach, powieść uświadamiająca jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa miłość i przyjaźń.

Siła jest kobietą – zasadę tę zdecydowanie podkreślają historie kobiet, które w w swoim życiu nie poddawały się w nierównej walce. Kobiety, które zwłaszcza w czasie wojny, pokazały nam wszystkim, że kobieta nigdy nie była słabą płcią. Sanitariuszki, łączniczki czy… pilotki. Kobiety, które zawsze i nie mniej także dziś są dla nas kobiet, walczących z patriarchat; wzorem, inspiracją i siłą.  

 

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziecie również inne propozycje literatury pięknej w dziale bestsellery .

 

Tania książka - Tanie Książki i podręczniki

Komentarze