Emocjonalna bomba

Ludzkie dramaty, te które dzieją się za naszą ścianą, trzy piętra w górę, dwa piętra w dół. Te, które wydarzyły się tuż obok. Bulwersują, ranią, zmuszają do refleksji. Dla każdego z nas życie przygotowało zupełnie inny scenariusz, czasami te przeplatają się ze sobą, tworząc nową historię. Jednak ogrom ludzkich dramatów dzieje się w czterech ścianach, w totalnej ciszy, w przytłaczającej ciemności, wewnątrz nas.

Ja sama jestem jak upadły anioł, który nawet z połamanymi skrzydłami próbuje wzbić się w powietrze, odbić się od zroszonej łzami ziemi, sięgnąć ręką czegokolwiek, co pozwoli mi wstać. Zawsze powtarzam, że przeżyłam w życiu już tak wiele, że absolutnie nic nie jest w stanie mnie załamać…nic, poza jedną jedyną rzeczą, ale nie przechodzi mi przez gardło słowo na “Ś” w jednym zdaniu ze słowem dziecko. Dlatego zawsze gdy czytam, gdy słucham historii innych, tylko rozważam, jak ja bym się zachowała w danej sytuacji, czy umiała bym sobie poradzić, jak wyglądałoby odbijanie się od dna, ale tego nigdy nie mogę być pewna, bo każdy dramat, to zupełnie inna odrębna historia.

Nie ma mniejszych i większych dramatów…każdy boli tak samo mocno.

Elizabeth McCracken  to amerykańska autorka, która urodziła się w 1966 roku w Bostonie. Jest żoną pisarza Edwarda Careya, z którym ma dwójkę dzieci. Przed ich urodzeniem poroniła. To traumatyczne wydarzenie było inspiracją do przelewania emocji na papier. 

Autorka w zbiorze opowiadań “Grom z jasnego nieba i inne historie”  porusza trudne kwestie, m.in. śmierć, kalectwo czy przemoc. Tematy trudne, bolesne, ale też takie, obok których trudno przejść obojętnie, takie które są emocjonalną bombą, zostają w nas na dłużej.

 „Coś cudownego” to  historia matki, która straciła córkę i coś mnie dławi w gardle. Czytam o jej zachowaniu, o tym jak wiele zmian zaszło w jej życiu, w niej samej…niemal namacalnie czuję jej ból…ocieram własne łzy, czytam i nie wyobrażam sobie jak ja sama udźwignęła bym tak ogromny ciężar, na moich barkach. 

„Dom” opowiada o małżeństwie, które bardzo często się przeprowadza. Tu świetnie sprawdza się powiedzenie, że: przeciwieństwa się przyciągają, bo oboje rewelacyjnie się dopełniają. Pewnego dnia jedna część tego szalonego małżeństwa umiera…

„Grom z jasnego nieba”, to historia z pozoru normalnej rodziny, która ma problem z dorastającą córką. Rodzice dziewczyny wpadają na genialny pomysł i wybierają się na wycieczki do Paryża. Na początku wszystko układa się wspaniale, niestety w jednej chwili absolutnie wszystko się zmienia…

Jest też historia zamordowanej Juliet, która w rzeczywistości nazywała się Suzanne Cunningham. Miała 34 lata i była rozwódką z trójką dzieci. Dowiecie się także, czy miłość od pierwszego wejrzenia może mieć szczęśliwe zakończenie?  Dziewięć opowiadań, dziewięć  historii, dziewięć powodów…by sięgnąć po tę książkę. 

Ten cykl opowiadań stale uzmysławia nam, że życie to niebywały cud, a każdy jego etap niesie niezwykłe doświadczenia. To momenty pełne smutku i żalu przeplatają się z wyjątkowymi chwilami czystej beztroski. 

Oszałamiająco piękna… Genialnie poruszająca… Stale migocze w niej czysta radość i zdumiewająca magia, a cięty humor działa jak sygnał SOS – wołanie pomocy, kiedy toniesz w mgle zagubienia”. 
                                                                                         – Los Angeles Time

Gdzieś przeczytałam, że dom powinien być bezpieczny, uśmiech szczery, a opowiadania wciągające. Nie każde z nich ma szczęśliwe zakończenie, dokładnie tak jak historie, które pisze dla nas życie. Zachęcam więc Was do sięgnięcia po książkę Grom z jasnego nieba i inne historie, szczególnie, jeśli macie przekonanie, że w waszym życiu dzieje się źle…ona pokaże Wam, że inni mają znacznie gorzej. Nie ma to być żadnym pocieszeniem, ale na pewno uzmysłowi Wam, że życie to ból, smutek i litry łez przeplatające się przez historie każdego z nas i tylko od nas samych zależy, czy nauczymy się z nimi żyć w symbiozie, robiąc wszystko co możliwe, by nie odbierały nam radości życia codziennego. Doceniajmy to, co już mamy.

 

 

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziecie także inne ciekawe propozycje w dziale nowości

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze