Kiedy przebywasz wśród szaleńców, sam stajesz się jednym z nich.

Ten czas, gdy kobiety pozbawione były prawa głosu, prawa do własnych opinii i możliwości podejmowania własnych decyzji. Czas, gdy ich jedyna powinnością było bezwzględne posłuszeństwo mężczyźnie, a każdy sprzeciw, każda próba zachowania własnych przekonań odbierana była jako szaleństwo lub opętanie. Czasy, które były głuche na krzyk i płacz kobiet. Wyobraźcie sobie czasy, w których wszystko, co odbiegało od normy, było nie do przyjęcia, szczególnie w rodzinach majętnych i wpływowych.

Okrutne realia XIX wieku.

Poznajcie Grace Mae – główną bohaterkę książki “Dyskretne szaleństwo” Mindy McGinnis. Kiedy kobieta zostaje umieszczona w zakładzie dla obłąkanych w Bostonie przez swoją rodzinę, zaczyna doznawać szaleństwa… Kiedy przebywasz wśród szaleńców, sam stajesz się jednym z nich. 

Grace jest w nieplanowanej ciąży, spotyka ją niewyobrażalna krzywda, przypieczętowana skazaniem na totalną izolację. Młoda kobieta zamyka się w sobie i zagłuszyła wszystkie emocje.  Nie może zrobić nic, aby obronić tych, których kocha, nie miała prawa głosu. Ciężarna kobieta w szpitalu dla obłąkanych, wśród wielu osób, cierpiących na różnorodne choroby psychiczne, które aż napawają lękiem. Przytłaczająca atmosfera panująca w zakładzie powoduje, iż Grace odcina się od wszystkich, wypełniając swój umysł i serce nieustającym i ogromnym gniewem. Milczy, gdyż milczenie to jej jedyna kryjówka i jej własna przystań. Jednak milczenie nie pozwala zapomnieć o dawnej krzywdzie, okrutna przeszłość wciąż czyha i tylko poszukuje odpowiedniego momentu, aby dać o sobie znać…

Właśnie w takim miejscu dostrzega ją doktor Thornhollow – psychiatra zajmujący się badaniem ludzkiego umysłu, który dostrzega w niej iskrę niesamowitych zdolności. Ryzykując życiem swoim i Grace zabiera ją z tego przeklętego miejsca. Młoda kobieta staje się jego uszami i oczami. Udając obłąkaną, analizuje i zapamiętuje wszelkie szczegóły z miejsc morderstw. W końcu na ich drodze staje bezwzględny zabójca…

 Obłęd, mroczne strony ludzkiej duszy oraz intrygująca tajemniczość. Niemal namacalny chłód szpitalnych ścian. Prześladujące echo totalnej ciszy i bitwa gniewu, bezsilności i przerażenia. To ścieżka emocji, którymi podążacie czytając powieść.

Ciekawa fabuła, dogłębne opisy z miejsc zbrodni, a także opis funkcjonowania placówek psychiatrycznych dowodzą temu, iż autorka tworząc swoją powieść dokonała dogłębnej analizy tematu.  To intrygująca podróż po najciemniejszych zakątkach ludzkiego umysłu. Przeraża. Zastanawia. Budzi sprzeciw.

Książka została napisana bardzo specyficznym stylem, momentami jest lekko, lecz zaraz potem przytłaczająco i ciężko, z pewnością dlatego, iż pojawiają się brutalne sceny. Niemniej jednak każdy rozdział kończy się tak, że trudno nie zacząć czytać kolejnego. To jedna z takich książek, której fabuły nie można zbytnio zdradzić, bo przez przypadek można zdradzić zbyt wiele.   

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziecie także inne ciekawe propozycje w dziale bestseller.

 

 

 

Komentarze