Kobiecość- mnogość pojęć

Każda kobieta jest inna…ale nasze historie łączą się na wielu płaszczyznach. Każda z nas wybiera w życiu inną drogę, decyduje się na inny rodzaj spełnienia, wyznaje inne wartości. Jedne z nas zostają mężatkami, inne przez życie idą w pojedynkę. Jesteśmy matkami, kochankami, córkami. Robimy karierę, jesteśmy bezrobotne. Między nami żyją ekstrawertyczki i introwertyczki. Kobiety dobrze sytuowane i te ubogie. Hetero i homoseksualne. Różnej karnacji skóry, różnych wyznań. I absolutnie żadnej z nas nie można odebrać siły i determinacji do walki na przestrzeni setek lat. Kobiety walczyć muszą od zawsze. O siebie. Nie znam chyba kobiety, która nie doświadczyłaby w swoim życiu choć jednej przykrej sytuacji tylko dlatego, że jest kobietą. 

Dyskryminacja od zawsze miała bardzo zróżnicowane podłoże, zazwyczaj seksualne, równie często rasistowskie, ze względu na orientację, czy wyznawaną religię. Jeśli jednak jesteś kobietą, nie potrzeba nic więcej. Patriarchat i powielane stereotypy robią swoją robotę na przestrzeni setek lat. Kobiety od zawsze słyszały, że są głupsze, słabsze od mężczyzn. Od zawsze komentowano ich wygląd, gwizdano na nie, odzywano się do nich uprzedmiatawiająco. Mówiono im co powinny robić, jak się prowadzić, jakimi umiejętnościami zaspokajać mężczyzn. Dobra żona, dobra kochanka, sprzątaczka, praczka, kucharka, matka wspólnych dzieci. 

Ale kobiety to silne bestie i od zawsze wiedziały, że ich rola w przestrzeni społecznej jest znacznie ważniejsza niż próbuje się im wmówić. Na przestrzeni lat kobiety walczyły niemal o wszystko zaczynając od prawa głosu, prawa do  wpuszczenie ich na największe uczelnie tego świata, poprzez prowadzenie samochodu, czy prawo do aborcji. Kobiety to siła, a dla solidarnych kobiet nie ma rzeczy niemożliwych i bardzo mnie cieszy, że żyjemy w czasach, w których ta walka zaczyna przynosić coraz więcej korzyści prowadząc nas do równouprawnienia na coraz większej płaszczyźnie.

Siła jest kobietą- kobieta jest siłą. 

Dziewczyna, kobieta, inna. autorstwa Bernardine Evaristo, to powieść właśnie o silnych, wręcz niezniszczalnych w swej walce kobietach. O feministkach, kobietach dotkniętych rasizmem, dyskryminacją płciową, o kobietach ze społeczności LGBT.

Książka przedstawia historie dwunastu kobiet, które wyemigrowały do Wielkiej Brytanii. Opowieści sięgają kilku pokoleń, od początku XX po XXI wiek. Każda z tych historii, każda z tych kobiet jest inna. Każdej z nich czegoś w brakuje – jednym miłości, innym wiary, kolejnym przyjaźni, rodziny, przynależności, kochanki, utraconej matki, ojca, czy odrobiny nadziei. Każda z nich należy do innej warstwy społecznej, żyją na różnych poziomach finansowych. Wykonują inne zawody, są w różnym wieku, z odmiennymi motywacjami, pasjami i nadziejami. Łączy je jednak kobieca siła, odwaga w podejmowaniu trudnych decyzji, determinacja.  Determinacja konsekwentnie prowadzi je w jednym kierunku- wywalczenia tego, na czym im najbardziej zależy. Ta powieść to książka o kobietach, które głośno krzyczą „nie” systemowi, walczą z rasizmem, przeciwstawiają się patriarchatowi i dyskryminacji. O tych, które próbują znaleźć swoje miejsce w świecie i wywalczyć sobie prawo do szczęścia i miłości.
 
Każda z tych kobiet przeżywa swój własny dramat, wszystkie mają ogromne i często bardzo bolesne doświadczenia. Każda z postaci ma tutaj swój głos. Głos, w który warto się wsłuchać by zrozumieć to, co wydaje nam się nader oczywiste. Historie te, tak do siebie podobne, a jednocześnie tak bardzo różnorodne splatają się w jeden wątek. W ciekawy sposób okazany jest ogólny stosunek społeczeństwa do płci żeńskiej, Autorka podejmuje trudne, często bolesne tematy – dzięki czemu powieść ma naprawdę ciekawy charakter. To kobiecy manifest z wątkiem dotyczącym kobiecej seksualności, przywilejów i stereotypów funkcjonujących w społeczeństwie na przestrzeni ostatniego wieku. Bohaterki przedstawione są z wyczuciem i zrozumieniem, tworząc poruszający obraz pokazujący, jak wiele wspólnego mają ze sobą wszystkie kobiety i dlaczego warto, by zawsze wspierały się i szły w tej walce razem.

Powieść nagrodzona Bookerem.

Dziewczyna, kobieta, inna

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziecie również inne ciekawe tytuły powieści zagranicznych w dziale beletrystyka i literatura piękna

 

 

 

Tania książka - Tanie Książki i podręczniki

 

Recenzja powstała we współpracy z taniaksiazka.pl

Komentarze