Kobiety od wieków o coś walczą.

Od zawsze. O prawo głosu, o prawa wyborcze, o możliwość studiowania, o tytuły naukowe, o szacunek, o równouprawnienie, o możliwość decydowania o samej sobie, o prawo do niewiązania się z mężczyzną, o równe płace, o to, czy chcą urodzić dziecko. Sprzeciwiają się stereotypom, przestarzałym tradycjom, walczą o wolny wybór. Ta lista zdaje się nie mieć końca, bo my kobiety ciągle musimy udowadniać, że nie jesteśmy gorsze od mężczyzn.

Seksizm ( sex – „płeć”) – uprzedzenie lub dyskryminacja ze względu na płeć. Seksizmu doświadczają przede wszystkim kobiety, choć może go doświadczyć każdy. Seksizm na ogół wiąże się z ideologią, która zakłada, że kobiety są gorsze od mężczyzn.

W odpowiedzi słyszymy kpinę i pełne ironii teksty mężczyzn, że nie jesteśmy takie mądre gdy trzeba wnieść lodówkę na 3 piętro, zmienić oponę w samochodzie, czy tampon na poligonie. A przecież siła i intelekt, to dwie odrębne sprawy, choć zapaśniczki zdecydowanie siłą powaliły by nie jednego chłopa…i nie tylko one.    W wielu kulturach do dziś dnia, dziewczynki w rodzinie nie są witane z entuzjazmem. Kobieta to problem dla rodziny, a mężczyzna to duma. I nic się nie zmienia, i na przestrzeni niemal każdego wieku znajdują się takie kobiety, które tym wszystkim stereotypom stawiają czoła i głośno walczą o swoje prawa, prawa które powinny dotyczyć człowieka bez względu na to, jakiej jest płci.

Kilka przykładów życia kobiet.

Chinka całą młodość spędza odseparowana od mężczyzn, a gdy osiągnęła odpowiedni wiek, jak najszybciej starano się wydać ją za mąż.Podlegała dyskryminacji, zajmowała nierównoprawną, podrzędną pozycję. Od wczesnych lat matka przygotowywała ją do zamążpójścia, wpajając zasady dobrych manier i posłuszeństwa wobec męża i starszych. Od XX wieku władze Chin dążyły do poprawy położenia kobiet. Udało się wiele zrobić, ale nierówność płci jest zbyt głęboko wpisana w strukturę chińskiej kultury.

Tradycyjne zasady indyjskie wymagają, by kobiety zachowywały się skromnie, żyły w cieniu swoich mężów, wychodząc na widok publiczny owijały się szalem, a twarz osłaniały woalką. Z góry określona jest zależność kobiet od mężczyzn, najpierw od ojca, później od męża i syna. Do męża żona zwracają się „panie”, „władco”. W miejscach publicznych idzie za nim. Swoje oddanie winna mu okazywać w najdrobniejszych rzeczach: przygotowywać posiłki, zadowalać się jedzeniem resztek, które pozostawił mąż i synowie, a przed położeniem się do łóżka ucałować stopy małżonka.

W kulturze arabskiej kobieta jest zdominowana pod względem ekonomicznym i społecznym przez mężczyznę. W małżeństwie żona jest zobowiązana do posłuszeństwa wobec męża – w razie braku posłuszeństwa może ją zabić- On, ojciec kobiety, brat. Arabskie kobiety są na początku drogi, którą my europejki mamy już za sobą (prawo do edukacji, rozwodu, wyborze męża).

Sufrażystki domagały się przyznania kobietom większych praw. W 1906 roku kobiety otrzymały prawo głosu w Finlandii, w 1918 w Wielkiej Brytanii), wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, również w 1918 kobiety otrzymały bierne i czynne prawo wyborcze w Polsce. Kolejne fale ruchy feministyczne dążyły do znoszenia innych nierówności i ograniczeń, zwłaszcza w dostępie do edukacji, pracy i w wysokości wynagrodzenia za pracę.

Kobiety to wojowniczki- od zawsze.

Historia wojowniczek, które nie godzą się na sposób w jaki mężczyźni traktują kobiety, na ich zniewolenie, brak wszelkich praw, nieumiejętność czytania i podejmowania samodzielnych decyzji… o wszystkie te zmiany postanowiły zawalczyć siostry. 

Jedyne, czego pragnie Nomi, to po raz ostatni ujrzeć swą siostrę Serinę – więźniarkę na Górze Zniszczenia. Obie zostały po brutalnie i niesprawiedliwie rozłączone. Gdy dociera do wyspy, ku swemu zaskoczeniu spotyka nie pokonane kobiety, lecz zbuntowane, silne rewolucjonistki pod wodzą uległej niegdyś Seriny. Siostry rozdzielają się ponownie – tym razem dobrowolnie – każda z nich musi podążyć własną ścieżką, by zburzyć istniejący porządek i zbudować nowy, lepszy świat. Gra toczy się o najwyższą stawkę. Akcja drugiego tomu “Królowa ruin”  rozpoczyna się chwilę po wydarzeniach kończących „Grację i furię”.

Jeśli szukacie dynamicznej akcji, bez chwili oddechu, oraz czuć presję czasu z elementami zaskoczenia, to ta powieść jest właśnie dla Was.

 

 

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziecie także inne tego typu powieści w dziale książki dla młodzieży.

 

 

 

 

Komentarze