Każdy ma kogoś bliskiego, kto wie o nim wszystko. Gorzej jeśli nie jest tego świadomy…

Inga, kobietę taka jak ja, czy Ty, z urodzenia Polka- mieszkająca w Holandii; matka dwójki dzieci, żona.

Opowieść Ingi to w moim odczuciu szkic kobiety samotnej i zaniedbanej. Emocjonalnie zaniedbanej. Mamy tu obraz prozaicznego, prostego życia, które znamy z otaczającej nas codzienności jako żony, czy matki i chyba dlatego tak łatwo przychodzi utożsamianie się z Ingą.

Z pozoru barwne życie, które obrazuje nam kolorowe magazyny, w rezultacie ma przecież znacznie mniej barw. Każda z nas, która jest już matką, doskonale wie, że macierzyństwo, to nie tylko uśmiech dzieci, pociecha z ich wychowania i wiecznie pogodny mąż. Ogrom obowiązków i trosk, sprawia, że mające być bajką życie, staje się monotonne, zwykłe i trudne. Cierpi na tym nasza kobiecość, cierpi na tym nasz związek. On zapracowany, przez co wiecznie zmęczony, Ty wiecznie zmęczona, bo zapracowana. Dlatego wiele z Was, patrząc na życie Ingi, odnajdzie w nim siebie.

Poznajemy jej marzenia, pragnienia i potrzeby, ale także uczucie niespełnienia, rozczarowania, zawodu, rozgoryczenia, chęci pożądania za głosem serca, wolą odmiany, apetytem na coś, co przewróciło by życie do góry nogami. Mimo obecności bliskich osób, Inga jest kobietą samotną, ogarniają ją depresyjne myśli, wszechobecny bezsens, ponure przemyślenia, a także wrażenie poczucie klęski i niepewności siebie. Gaśnie. Wtedy odkrywa pasję. Łucznictwo.

Dzięki nowemu punktowi, jaki pojawił się na mapie jej życia, Inga ponownie odkrywa i definiuje siebie, staje się pogodniejsza. Powoli zaczyna czuć, odbierać bodźce, dostrzegać swoje realne pragnienia. Jednak w odmienioną wewnętrznie kobietę wkrada się  niebezpieczny chaos, doprowadzający do złowieszczych zdarzeń, oszustw, kłamstw, niedomówień, zatajonych tajemnic.

Mamy zwykły, niczym nie wyróżniający się dzień, Inga wychodzi na spacer z psem i nigdy z niego nie wraca. Dziwne, intrygujące, ale spotykane, prawda? Przerażony mąż zgłasza zaginięcie, nie mogąc uwierzyć, że kobieta mogłaby porzucić wszystko i po prostu odejść. Rozpoczyna się akcja poszukiwawcza, z udziałem policji,  która przez pierwsze godziny nie przynosi najmniejszych rezultatów, aż do momentu odkrycia mailowej korespondencji zaginionej, którą znaleziono w koszu jej laptopa. Naprowadza ono na pierwszy, niepokojący ślad. Okazuje się, że Inga kryła tajemnicę, której odkrycie rozpęta niemałe piekło. W jaki sposób przyjdzie jej zapłacić za nową tożsamość i intrygującą znajomość?

Niewątpliwie mamy tutaj zbrodnię w tle, która nadaje dreszczyku całej książce, ale nie zamazuje głównej idei. Jeśli nie jesteś fanką kryminałów, to tym bardziej sięgnij po ta książkę, gdyż autorka pokazuje, że sama klasyfikacja książki do jednego z gatunków, nie ogranicza autora. Wręcz przeciwnie. Będziesz zaskoczona.

Książka autorstwa Dominiki Van Eijkelenborg Kiedy bedziesz deszczem, to thriller psychologiczny, który kusi podejrzaną wonią zdrady, obsesji i mrocznych zagadek, z doskonale wymyśloną i dopracowaną postacią głównej bohaterki. Czytając ogarnie Cię to uczucie, kiedy coś Cię dławi w gardle, odczuwasz niepokój, a jednocześnie nie możesz przestać czytać.

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziecie także inne książki dla kobiet

Komentarze