MegaMisja w szkolnej świetlicy

Widok dzieci z tabletami lub smartfonami nie dziwi już nikogo. Ich sprawność posługiwania się technologiami niejednokrotnie przekracza umiejętności dorosłych. Warto jednak zwrócić uwagę na przygotowanie najmłodszych do odpowiedzialnego korzystania z internetu i cyfrowych narzędzi.

Z sondażu MillwardBrown wynika, że większość rodziców (64 proc.) obawia się, że technologie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ich dzieci. Jednak aż 93 proc. badanych postrzega nowe media jako szansę na ciekawszą i łatwiejszą naukę. By w pełni wykorzystać te możliwości, kluczowe jest wyrabianie pozytywnych nawyków u dzieci i dbanie o „higienę” korzystania z cyfrowych gadżetów.

Jako mama wiem, że internet i nowe technologie, 
mogą stać się doskonałym wsparciem dla rozwoju. 
Wszystko zależy od tego, jak wykorzystamy
ich potencjał. MegaMisja gwarantuje uczniom 
zabawę i dużą dawkę wiedzy oraz wspiera rodziców, 
którym zależy na bezpieczeństwie ich dzieci. 
Zachęcam wszystkie szkoły do udziału w programie 
– mówi Magdalena Kumorek, 
aktorka, honorowa ambasadorka MegaMisji.

Program Fundacji Orange to pierwsze ogólnopolskie działanie na rzecz edukacji cyfrowej w świetlicach szkolnych. Jego celem jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji wychowawców świetlic oraz ich uczniów, a także zapewnienie szkołom dostępu do atrakcyjnych i sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia. Program został opracowany tak, by zaangażować najmłodszych – jego forma opiera się na bajce o cyfrowym laboratorium, uczestnicy poznają jej bohaterów i pomagają im wychodzić z kłopotów.

Poprzez wykonywanie kolejnych zadań w MegaMisji uczą się, jakie treści można upubliczniać, jak chronić prywatność, jak kulturalnie zachowywać się w sieci, a także jak odróżnić treści wiarygodne od niewiarygodnych w internecie. Wykonywanie ćwiczeń pozwala grupie gromadzić punkty i wymieniać je na nagrody dla całej świetlicy, m.in. sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, gry, zabawki edukacyjne.

MegaMisja to 10-miesięczny cykl zajęć dla dzieci z klas 1-3, realizowanych w świetlicach raz w tygodniu przez godzinę. Wychowawca otrzymuje scenariusze zajęć, ma też dostęp do filmów i porad ekspertów. Może liczyć na wsparcie od Fundacji Orange na każdym etapie programu.

Zgłoszenia do niego mogą składać nauczyciele na www.megamisja.pl. Wystarczy przesłać krótki filmik zapraszający MegaMisję do świetlicy i wypełnić wniosek. Fundacja Orange wybierze 300 szkół, które wspierać będzie w prowadzeniu zajęć świetlicowych dla dzieci. Aby wziąć udział w programie, wychowawca nie musi być ekspertem w dziedzinie informatyki, a świetlica nie musi być wyposażona w komputery – większość zajęć z dziećmi odbywa się bez użycia sprzętu. Szkoły podstawowe z całej Polski mają już tylko kilka dni na zgłoszenie świetlicy do MegaMisji. Nabór wniosków trwa do 29 kwietnia.

Dzięki pilotażowej edycji programu 50 szkół podstawowych w całej Polsce realizuje MegaMisję w swoich świetlicach. W jednej z nich powstał film zachęcający do udziału w programie:

Program edukacyjny Fundacji Orange uczy dzieci bezpiecznego i mądrego korzystania z technologii i wzbogaca ofertę zajęć świetlicowych. Inicjatywę wspiera i poleca aktorka Magdalena Kumorek.

29d05cfb-6c50-48c8-bd64-94238a4e4e9b

 

Komentarze