Moje emocje eksplodowały

Janusz L. Wiśniewski bez wątpienia jest mistrzem pióra i kobiet, to jeden z tych autorów, którzy piszą tak, jakby przejrzeli ludzką duszę  i potrafili dotrzeć do najgłębiej skrywanych uczuć i emocji. Jego książki zazwyczaj dotyczą kobiet i miłości. Ma na swoim koncie fenomenalną Samotność w sieci, ale też zbiory opowieści, które obnażają kobiece pragnienia. Opowiadania o kobietach – złych, dobrych, zakochanych, pogubionych, bezradnych, poszukujących, umartwiających się. O takich jak Ty, czy ja.

Jego powieści, pozwalają na utożsamianie się z bohaterkami, zgłębiają psychologiczne portrety kobiet, są niesamowitą gamą emocji. To opowiadania, które poruszają, nie pozwalają o sobie zapomnieć, szokują przedstawionymi tematami, wylewają na nas emocje i wywołują w nas skrajne reakcje. Wierni czytelnicy Wiśniewskiego wiedzą, że po jego książkach nie można spodziewa się szczęśliwych zakończeń, mimo to, czytamy dalej, na bezdechu, przedzierając się przez łzy z drżącymi wargami. Toniemy w jego słowach.

„Eksplozje” to szesnaście opowiadań o relacjach damsko-męskich. Nie zabrakło tu miłości i uczuć z nią związanych – strachu, niepewności, rozczarowań, ale też namiętności, pożądania, zaufania. Mamy tu różne odcienie kobiecego życia, odmienne osobowości i problemy, a wszystko to bardzo spójne i nie pozwalające się oderwać od książki, nawet na chwile.

Zbiór otwiera opowiadanie Wiśniewskiego “Arytmia”- odpowiedź na nie, w postaci “Metronomu” stworzył Daniel Odija. Przygotujcie się na ciarki, drżące dłonie, przygryzanie warg i wbicie w fotel. Surowe, emocjonalne. 

“Syndrom przekleństwa Undine” Wiśniewskiego vs “Pilzner solipsysty” Brejdyganta. Wiśniewski pisze z kobiecej perspektywy, a Brejdygant z męskiej. Elektryzujące połączenie, utwierdzające nas w przekonaniu, że życie nie jest ani czarne, ani białe, a świat wcale nie jest dobry.

“Anorexia nervosa” Wiśniewskiego oraz “Jeden dzień w Sarajewie” Alka Rogozińskiego. Chwyta za serce, tłumi szloch w gardle, przejmujące zakończenie tego pojedynku.

“Kochanka” J.L. Wiśniewski i “Kochanek” Tomasz Jastrun to dwa opowiadania opisujące związek pozamałżeński. Jak można domyślić się już po tytułach… Wiśniewski zabrał się za stronę kobiecą, a Jastrun za stronę męską. 

“Noc poślubna” Wiśniewskiego i “Drugie samobójstwo Magdaleny” Ahsan Ridha Hassan. I tu nie Wiśniewski, a Hassan robi z nami coś, po czym trudno się pozbierać, mocne, odrażające, okrutne…zapadające w pamieć. ( Magda Gobbess- zamordowała swoje dzieci, po czym z pomocą męża, popełniła samobójstwo)

Opowiadanie Gabryela “Zła Kobieta” zostało powiązane z “Cyklami zamkniętymi” Wiśniewskiego to uzmysłowienie czytelnikowi, że nic się nie dzieje bez przyczyny. Ludzkie losy zazębiają się, łączą i przenikają przez nasze życie, zawsze pozostawiając coś po sobie. 

“Krew” Wiśniewskiego oraz “Strzępy” Palińskiego to zdecydowanie dość tajemnicze połączenie i choć jest dobre, nie każdemu przypadnie do gustu. Nie powala, ale może zaciekawić. 
Wiśniewski “Menopauza” oraz “Zmarszczki wszechświata” Jacka Melchiora, pokazują niesprawiedliwość biologiczną damsko – męskich zmian zachodzących z wiekiem. Spokojne zakończenie, tych wszystkich pojedynków.

Książka zaskakuje czytelniczki. Czym? Przede wszystkim tym, w jaki sposób nowi autorzy opowiedzieli historie, które znaleźli w opowiadaniach Wiśniewskiego. Te same bohaterki stają się zupełnie innymi osobami, ich sekrety, czasem jedynie zarysowane w opowiadaniach Janusza Wiśniewskiego, stają się pretekstem do ciągu kolejnych zazębiających się opowieści. Takiego pojedynku jeszcze nie było. Autor, który wie, jak mówić o kobietach i ośmiu wrażliwych mężczyzn, którzy weszli z nim w dialog: Tomasz Jastrun, Daniel Odija, A J Gabryel, Alek Rogoziński, Igor Brejdygant, Jacek Melchior, Paweł Paliński, Ahsan Ridha Hassan.

Nie znajdziecie tu happy endów, słodkich słówek, pokrzepiających myśli, ale właśnie przez to i przez olbrzymią dawkę emocji zawartych w powyższych opowiadaniach, uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdej kobiety. Będziecie wzruszać się, płakać, przeżywać, będziecie chwilami wściekłe, bezradne, ale dzięki temu, zajrzycie bardzo głęboko w siebie i gwarantuje Wam, że coś niesamowitego w Was zostanie…na długo.                                                                                                                                                                              

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziesz także inne propozycje literatury pięknej.

 

 

 

 

 

 

Komentarze