Nie wiesz nic

Wiesz jak jest wyraz najwyższej odwagi w naszych czasach? Zdania będą podzielone, jednak pierwsze co nasuwa mi się na myśl to- bycie sobą! Bycie sobą w stu procentach, jawnie, dumnie, z podniesioną głową. Życie po swojemu, w zgodzie ze sobą w oporze do społecznych oczekiwań. Wyjście poza schemat, walka o siebie i swoje szczęście. Dziś mamy czas, gdy pozwalamy sobie na odwagę, na przeciwstawianie się, potrafimy powiedzieć NIE. Równocześnie część społeczeństwa nadal rości sobie prawo do tego, by mówić innym jak mają żyć. Próbują interweniować, pouczać, nakazywać tylko dlatego, że ktoś wyznaje inne wartości niż oni…okropny nawyk.

Na szczęście świadomość społeczna rośnie, już nie chcemy spełniać czyiś oczekiwań, chcemy żyć na własnych warunkach. Coraz więcej osób przekonuje i pokazuje, że można, że warto, że pomimo wszystko. Wszystko to brzmi pięknie i wydaje się być proste, ale nie zawsze i nie dla każdego jest osiągalne. Nie każdy ma tyle siły, nie każdy potrafi zawalczyć o siebie. Tu pojawia się plaga naszych czasów poczucie odrzucenia…samotność, depresja.  Codzienna walka z hejtem, osłanianie się przed epitetami, obelgami, atakami fizycznymi. Człowiek, który pragnie jedynie akceptacji i zrozumienia zderza się z okrutną rzeczywistością. Zwłaszcza młody człowiek, który dopiero wychodzi w ten okrutny świat i staje przed swoim życiem, zupełnie nie wiedząc co go czeka. Każdy z nas o coś walczy. O coś, z kimś, w imię czegoś. Żyjemy pod ogromną presją.

Nie wiesz nic  to wstrząsająca, krwawa, mocna powieści pokazująca ludzkie oblicze. Oblicze okrutne, pełne zemsty, zawiści, intrygi, niezrozumienia i braku akceptacji. Mrok, który skrywa się w każdym z nas. Akcja książki dzieje się w liceum Freuda, gdzie niedawno wydarzyła się okropna tragedia. W tragicznych okolicznościach zginęło dwoje uczniów w tym Alana- kapitan drużyny siatkówki. Wydarzenia te okazała się szokiem dla wielu osób, w tym najbliższych przyjaciół. To dramatyczne wydarzenie wpływa także niekorzystnie na morale zawodników z drużyny. Sytuację próbuje poprawić Hubert – nowy kapitan. Wybierając się z kilkoma kolegami na obóz w Bieszczady, ma nadzieję, że uda mu się osiągnąć zaplanowany cel. Pragnie tchnąć w nich ducha rywalizacji i odpędzić w ten sposób mroczne myśli. Niestety na miejscu czeka ich dramatyczna walka o przetrwanie.  Integracyjny wyjazd okazał się dla nich tragiczny w skutkach.. Zostają napadnięci i postawieni w roli zwierzyny, za którą uganiali się uzbrojeni mężczyźni. Dlaczego właśnie ich spotyka coś takiego?

W międzyczasie Marta wraz z przyjaciółmi stara się wrócić do normalności po tych samych wstrząsających wydarzeniach. Niestety, ktoś doskonale zna ich sekret i  grozi ujawnieniem prawdy. Zaczyna się wyścig z czasem. Szantaż przybiera na sile. Emocje, które się pojawiają stają się nie do zniesienia. Stawką jest życie i trzeba zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do fatalnego końca.

Ta historia przedstawiona jest z perspektywy różnych bohaterów, kilka wątków, które łączą się w całość. Jest to świetna, mroczna powieść kryminalna, ale ma tez inny cel. Książka uzmysławia nam, że nie można bagatelizować problemów z jakimi boryka się młodzież. Uzmysławia nam, jak bardzo mocno trzeba się w nią (młodzież) wsłuchiwać, okazywać cierpliwość i zrozumienie, dawać wsparcie. W przeciwnym razie możemy takiemu młodemu człowiekowi wyrządzić ogromną krzywdę. Słuchajmy, akceptujmy, pomagajmy gdy ktoś o to prosi, nawet jeśli nie mówi tego wprost. Pozwólmy młodym na bunt, na wyrażanie się na ich własny sposób, ale słuchajmy ich nawet wtedy, gdy wydają się milczeć…a może zwłaszcza wtedy? Często to milczenie, to strach przed ujawnieniem tajemnicy, odrzuceniem czy wyrzutami sumienia. Każdy z nas je ma, jednak my dorośli jesteśmy o krok do przodu przed młodymi, którzy choć tego nie mówią, to krzyczą by ich wysłuchano.

Autorem tego thrillera psychologicznego jest ukrywający się pod pseudonimem polski pisarz, Marcel Moss. “Nie wiesz nic” to trzecia część serii Liceum Freuda. Wcześniejsze dwa tomy to: “Nie wiesz wszystkiego” i “Wszyscy muszą zginąć”. Moss jest także twórcą cyklów Echo i Trylogia Hejterska.

Polecam bardzo! Gdyby nie dość krwawy wątek kryminalny, byłaby to też świetna powieść młodzieżowa.

Nie wiesz nic

W księgarni internetowej taniaksiążka.pl znajdziecie również inne, równie ciekawe tytuły thrillerów w dziale kryminały i sensacje.

 

 

 

 

Tania książka - Tanie Książki i podręczniki

Komentarze