Odczarować Baba Jagę

Postać Baba Jagi, na pewno jest Wam znana. Większości kojarzy się zapewne z bajkami i postacią złej starszej Pani, która jako zły charakter pojawia się w opowieściach od zarania dziejów. Dla rodziców, Baba Jaga to także taka magiczna wróżka, która sprawia, że dzieci dojadają posiłki, są posłuszne i nie wchodzą w ciemne kąty. Nie pochwalam tego absolutnie, ale tak jest- słyszy się to niemal codziennie na ulicach, czy placach zabawach.

Odczarować Babę Jagę

Postać Baba Jagi wywodzi się pierwotnie ze słowiańskiej mitologii, przetrwała jedynie w zdegradowanej formie jako element folkloru, czy też rożnych  przypowiastek. Występuje tam jako stara, odrażająca wiedźma, mieszkająca w chatce na kurzej stopce w głębi ciemnego lasu. Baba Jaga zazwyczaj pojawia się w towarzystwie czarnego kota, kruka, sowy lub wąż. Porywa błąkających się po lesie ludzi (zwłaszcza dzieci), a następnie krzywdzi ich, morduje i zjada. Przypisywano jej zsyłanie chorób, rzucanie klątw, manipulowanie rzeczywistością. Na końcu tych przypowieści zazwyczaj ginie, w mniej lub bardziej drastyczny sposób, co ma symbolizować zwycięstwo dobra nad złem.

W rzeczywistości jednak Baba Jaga zajmowała znaczące miejsce w słowiańskich wierzeniach. Dopiero z czasem zdegradowano ją do roli złej postaci. Była strażniczką życia i śmierci, która tylko na odludziu mogła oddać się dzikim instynktom, zgłębiając pradawne mądrości, odprawiając rytuały i przygotowując napary według przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. Słowianie wierzyli bowiem, że Baba Jaga jest postacią niezwykle mądrą, znającą odpowiedź na wszystkie pytania. Postać ta w obliczu  często surrealistycznych problemów, w sposób szczery do bólu udzielała wsparcia wszystkim zagubionym duszom. Ponad to potrafiła leczyć ciała i dusze dzięki przekazywanym z pokolenia na pokolenie mądrością starszych.

W rzeczywistości więc, nie była taka zła jak przedstawiana jest obecnie, a już z pewnością cieszyła się większym szacunkiem i uznaniem, niż przedstawiano to na przestrzeni lat, po czasy obecne. Chciałabym pokazać Wam książkę, która jest fantastycznym sposobem na odczarowanie postaci Baba Jagi. Taisa Kitaiskaia, która jako dziecko bywała w dzikich kniejach Syberyjskich lasów, po dziś dziej korzysta z porad własnie Baba Jagi- a te formułowane są w sposób nad to szczery, ale i niezwykle zabawny i zdecydowanie czuć w nich mądrość. 

 

 

Baba Jaga radzi to nic innego jak poradnik- ale poradnik niezwykły i wyjątkowy, który pozwoli wam podejść do życia i problemów z większym dystansem, spokojem, a przede wszystkim humorem.

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziecie także inne, warte przeczytania książki w dziale bestsellery.

Komentarze