Ostatnia aria Mozarta

Jan Chryzostom Wolfgang Teofil Mozart, znany bardziej jako Wolfgang Amadeusz Mozart, jeden z trzech klasyków wiedeńskich. Kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych, który oczarował świat swoim talentem oraz muzyką. Nie ma chyba na świecie człowieka, który nie zna choć jednego utworu tego geniusza muzycznego, który zmarł przedwcześnie w wieku trzydziestu pięciu lat, a jego śmierć do tej pory owiana jest tajemnicą… i pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. Tajemnicą, która stała się inspiracją dla Matta Reesa do napisania “Ostatniej arii Mozarta”. Brzmi nudno? Pozwólcie, że zaproszę Was do magicznego świata, dzięki jego muzyce.

 

Wiedeń. Grudzień 1791 roku, w wieku 35 lat umiera Wolfgang Amadeusz Mozart. Pogrążone w żałobie miasto opłakuje śmierć swojego mistrza. Parę dni po tym bolesnym wydarzeniu, do Anny Marii z domu Mozart, zwanej Nannerl, dociera list z zawiadomieniem jak straszna spotkała ją strata. Żona wybitnego kompozytora, Konstancja, w korespondencji informuje także bratową, że przed śmiercią Wolfgang zdradził jej, iż prawdopodobnie ktoś podał mu truciznę. Nannerl łatwo nie daje wiary pogłoskom, wyrusza więc z Sankt Gilgen do Wiednia, by na własną rękę zająć się rozwiązaniem zagadki przedwczesnej śmierci swego uzdolnionego brata.
Przedwczesna śmierć Mozarta wstrząsnęła Wiedniem, który huczał od plotek o niewierności, długach i… morderstwie. Siostra kompozytora, poruszona wiadomością o okolicznościach śmierci Wolfganga, postanawia poznać jej prawdziwe przyczyny. Po przybyciu do stolicy stopniowo odkrywa sekrety brata. Czy pośród niebezpieczeństw, kłamstw i intryg Nannerl odkryje, co lub kto przyczynił się do śmierci Mozarta?

Nannerl, mimo że niemal tak samo utalentowana jak jej brat, nigdy nie wspieła się po szczeblach kariery tak, jakWolfgang Amadeusz Mozart. Matt Rees- autor powieści “Ostatnia aria mozarta” wykorzystał historyczną zagadkę i wykreował nie lada kryminalną opowieść w oświeceniowym duchu, opierając się na jednej z najpopularniejszych legend, dotyczących śmierci kompozytora. Oparł powieść na strukturze inspirowanej pełną pasji sonatą a-moll, co sprawia, że całość przypomina pieczołowicie spisaną kompozycję, nawiązującą charakterem do utworu muzycznego. Tym samym, czytelnik otrzymuje historyczną opowieść pełną pasji, muzyki i polityki, naznaczoną śmiercią oraz sekretami, które sięgają głębiej, niż moglibyśmy przypuszczać. To wszystko opowiedziane ustami kobiety, o której talencie świat zapomniał, kiedy tylko zeszła ze sceny. Siostry, w której rysach przez lata jeszcze postrzegano widmo brata – Marii Anny Mozart.

Intryga osadzona w historycznych realiach. Tajemnicza śmierć wielkiego kompozytora. Zagadkowe wyznanie. Spisek masoński. Umiejętnie poprowadzona akcja może z połączenia tych elementów stworzyć porywającą, zapierającą dech w piersiach historię. Historię o której warto opowiedzieć. Warto zwrócić uwagę na opisy muzyki, które naprawdę były przepiękne. Uwaga: jest też wątek miłosny.

 

Inne ciekawe powieści na jesienne wieczory znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl w dziale bestseller.

 

 

Komentarze