Powiedz NIE szkolnym dręczycielom

 

Nękanie, inaczej gnębienie, prześladowanie, jest powtarzającym się agresywnym zachowaniem kogoś, kto jest na silniejszej pozycji i kto świadomie rani innych fizycznie lub emocjonalnie.

 

W pewnym wieku, na pewnym etapie życia nie da się uchronić naszych dzieci przed przemocą, ani tą fizyczną, ani tą emocjonalną. Mowa o okresie, gdy nasze dzieci znajdują się w większej grupie rówieśników- jak przedszkole czy szkoła. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozmawiać z dzieckiem i pomóc mu stawić czoła nękaniu w trzech prostych krokach.  Trzeba wytłumaczyć: JAK ROZPOZNAĆ PRZEMOC?, JAK JĄ POWSTRZYMAĆ i JAK SIĘ NIE ŁAMAĆ. Dzięki temu pokażecie dzieciom, że mogą na was polegać, że naświetlacie im problem przemocy, bo doskonale wiecie, że on istnieje i pomagacie się z nim uporać, podpowiadając rozwiązania.

Przemoc, to powtarzająca się nieprzyjemne dla dziecka sytuacje i słowo powtarzające się! jest tutaj kluczowe.  Nie znaczy to, że pojedyncze incydenty nie wymagają żadnej reakcji- wymagają, jednak o nękaniu mówimy wtedy, gdy sytuacje się powtarzają. Przemoc może być zarówno fizyczna, jak i emocjonalna i żadna z tych form nie powinna być akceptowalna. Dlaczego jedne dzieci są agresywne i napastliwe, a inne nie?

Przyczyn może być wiele: wpojone wzorce, silniejsza pozycja w grupie, brak empatii, brak wiedzy na temat odmienności lub brak empatii. Żaden z tych powodów nie usprawiedliwia oprawcy- jednak poznanie go może być kluczowe w tym, aby zrozumiał swoje zachowanie/emocje i uporał się z nimi pod czujnym okiem dorosłych. Pamiętajcie, że każdy może być sprawcą przemocy, bez względu na płeć, wygląd, a także status społeczny. Każdy!

Nękać można kogoś fizycznie, emocjonalnie, słownie, a także poprzez cyberprzemoc!

Cyberprzemoc, to przemoc, która dotyka dzieci za pośrednictwem internetu, np. portali społecznościowych. Nie można jej bagatelizować. Pamiętajmy, że internetowa przemoc to nie tylko słowa w komentarzach, to także rozpowszechnianie zdjęć, nieprawdziwych informacji, a także podszywanie się pod inną osobę- słowem wszystko to, co nie tylko sprawia przykrość, ale szkodzi drugiej osobie i może ją narazić na poważne konsekwencje.

Powiedz NIE szkolnym dręczycielom, to pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, zarówno dziecka szkolnego, jak i przedszkolnego.  Uczy rozpoznawać szkolną przemoc, jej przyczyny i rodzaje: przemoc fizyczną, słowną, emocjonalną i cyberprzemoc. Na wielu przykładach pokazuje też, że nie wszystkie trudne zachowania są nękaniem – czasem to tylko incydentalne przytyki czy droczenie się.  Znajdziecie w niej przykładowe scenki zachowań między dziećmi, oraz ćwiczenia i tematy, które warto przedyskutować. Dowiecie min. kiedy droczenie się jest okey i jaka jest różnica między nieszkodliwymi żartami, a złośliwymi żartami. Jak skutecznie i taktownie zareagować na nieuprzejme zachowanie, jaka jest różnica między nękaniem, a zwykłą złośliwością, oraz jak sobie radzić z zachowaniami, które ranią. W książce znajdziecie także gotowe przykłady jak powstrzymać dręczyciela, co mu powiedzieć, jak zwrócić mu uwagę i zażądać by przestał gnębić, a także świetne wyjścia z sytuacji jak odpowiedzieć na zaczepkę- nie zniżając się do poziomu dręczyciela.

Kolejnym ważnymi tematami poruszanym w książce jest samoobrona i rozróżnienie donoszenia od powiadomienia kogoś o zaistniałej sytuacji! Samoobrona to nic innego jak obrona własna i nie ma nic wspólnego  z biciem się! To ostatnia deska ratunku, ale warto o tym rozmawiać z dziećmi, by w sytuacji fizycznej agresji nie stały z opuszczonymi rękami. Donoszenie to wpakowanie kogoś w kłopoty, a powiadomienie zapobiega niebezpiecznym sytuacjom.

Autorka książki Vanessa Green Allen jest psychologiem i pedagogiem szkolnym z Raleigh w Północnej Karolinie, w USA. Na indywidualnych, klasowych i grupowych spotkaniach z uczniami objaśnia, jakie są emocjonalne i psychiczne skutki przemocy szkolnej. Ze swoimi podopiecznymi dzieli się przydatnymi wskazówkami i sposobami, jak sobie z nią radzić. 

Zanim jednak przejdziecie do tego jakże ważnego tematu, który niewątpliwie jest tematem delikatnym i wymaga skupienia, otrzymacie przezabawne opowiadanie Justyny Bednarek “Bractwo Nieustraszonych Matek”. Takie 2 w 1.

Oprócz mnie, mamy i dwóch psów w naszym domu mieszka jeszcze dinozaur, który nazywa się Zbigniew. Jest zielono- czerwony i zajmuj ogromną klatkę w naszym pokoju. Karmimy go tartym jabłkiem, marchewką, burakami różnymi nasionami. Oczywiście wiem, że to nie jest prawdziwy dinozaur, tylko papuga- ale przecież papugi pochodzą w prostej linii od dinozaurów. Podobnie jak kury, wiec mogę tak mówić. 

 

TELEFONY ZAUFANIA W POLSCE

  1. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży ( bezpłatny, 7 dni w tygodniu od 12- 02:00) 116 111 (116111.pl)
  2. Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci (bezpłatny) 800 100 100 (800100100.pl)
  3. Dziecięcy telefon zaufania RPD (bezpłatny, od poniedziałku d piątku 8-20:00) 800 12 12 12 
  4. Jeśli potrzebujesz natychmiastowej interwencji możesz zadzwonić także na 112

 

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziecie także inne ciekawe poradniki w dziale nowości.

 

 

 

 

Komentarze