Przeszczepione życie

Kruchość życia. Nie każdy się nad nią zastanawia, bo i po co? Czasami lepiej jest po prostu żyć z dnia na dzień, mocno nabierając powietrze w płuca, wystawiając twarz do każdego promyku słońca, ciesząc się każda mijającą chwilą. Po prostu żyć. Zdarza się jednak, że coś nam tę radość życia odbiera, wytrąca nas z równowagi, sprawia, że stajemy na pograniczu życia i śmierci i tylko splot szczęśliwych przypadków może sprawić, że odzyskamy to, co w mgnieniu oka możemy stracić. Życie!

Przeszczepione życie to książka poszukiwaniu własnej tożsamości. To codzienna walka ciała z duszą, myśli, z cierpieniem. Niemające końca dni i noce spędzone w szpitalnym łóżku, w towarzystwie warczącej aparatury i ludzi, dotkniętych chorobami, na pograniczu życia i śmierci. To ludzkie łzy, to smutne historie, okruchy nadziei, zwierzenia tych, którzy utracili wszelką nadzieję. Nieustanne czekanie na końcową decyzję, na odrobinę szczęścia, by przeżyć kolejny dzień. Mnóstwo zadanych i przemilczanych pytań. Mało zadowalające, lub niepełne odpowiedzi.

Jednym mówienie o chorobie przychodzi nadzwyczaj lekko, ze spokojem w głosie, z pogodzeniem się z zaistniała sytuacją. W innych słowach dostrzec można dramat.  David Wagner dysponuje rodzajem humoru, którym może władać tylko osoba pogodzona i przygotowana na śmierć. 

 

Wzruszająca i porywająca opowieść Davida Wagnera opiera się na rzeczywistych przeżyciach autora. To zapis egzystencjalnej podróży w głąb siebie. Poszukiwanie swojego jestestwa, próba zdefiniowania siebie. Autor bez większego sentymentu zmusza do refleksji nad tym, co znaczą odpowiedzialność, szczęście, miłość i śmierć.

Przecież ktoś musi umrzeć, by żyć mógł ktoś…czy żyjąc z przeszczepionym organem od innego, od obcego człowieka- nadal jesteśmy tym, kim byliśmy?

W roku 2013 Przeszczepione życie zostało uhonorowane Nagrodą Lipskich Targów Książki, a w 2014 uznane za najlepszą współczesną powieść obcojęzyczną w Chinach.

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziesz także inne propozycje powieści.

 

 

 

 

Komentarze