Siła jest kobietą

Kobiety potrafią walczyć w słusznej sprawie, co niemal codziennie dane jest nam obserwować zarówno w mediach społecznościowych jak i na stronach serwisów informacyjnych. Walczą tak jak potrafią, słowem, akcjami, twarzą. W zależności od renomy nazwiska wynoszone są na kolejne piedestały walki z ubóstwem, głodem, równouprawnieniem. Często są twarzą społeczeństwa, jego głosem, zachętom by działać w słusznej sprawie. Gdybym teraz zapytała Was o trzy nazwiska, jestem pewna, że wymienicie je bez mrugnięcia okiem. 

Kobiety są silne, są uparte i konsekwentne. Nie boją się naburmuszonych twarzy polityków i pogardliwych spojrzeń mężczyzn. Przesiąkają w politykę, zalewają uczelnie i całe szczęście jest ich coraz więcej. Mają głos, a nawet jeśli ich głos zdaje się być słabo słyszalny i zagłuszany przez społeczeństwo, to potrafią krzyczeć…potrafią zawalczyć by je zauważono.

Jednak nie wszystkie…bo są też takie, które nie chcą krzyczeć, walczą w milczeniu, a świat zdaje się ich nie dostrzegać, mimo trudu jaki wkładają w walkę z polityką, w walkę z z systemem, w walkę o wolność. Walkę dosłownie. Ubrane w mundury, z bronią na ramieniu, każdego dnia łykają kilogramy kurzu i brną, by zrobić wszystko, aby ich kraj wolny był od plam krwi i mógł odzyskać wolność. Walczą często oddając wojnie to, co mają najcenniejsze. Życie. 

O nich rzadko się wspomina, o nich nie piesze się na pierwszych stronach gazet, nie uczy w szkołach, nie maluje im portretów, nie wynosi na piedestały, a szkoda, bo to kawał najprawdziwszej historii, która dzieje się tu i teraz, dosłownie obok nas. Kobiety takie jak my, mające rodziny, stanowiska, marzenia. Siłą uporu i pragnieniem wolności wybiegające na front by walczyć ze swoim wrogiem.- wrogiem, którym jest męska dominacja, patriarchalne społeczeństwo, oraz reżim. Brzmi jak fabuła jednego z filmów na Netfixie, ale zapewniam Wam, że to nie jest fikcja literacka, tylko najprawdziwsza wojna, skropiona najprawdziwszą krwią.

Te kobiety istnieją naprawdę.

Poznajcie pochodząca z Kurystanu Avesta Harun, która walczyła o wolność swojego kraju. Partyzantka, która stanęła na czele walczących o niezależność i odzyskanie historycznych ziem Kurdystanu żołnierzy. Jako dziecko widziała brutalne morderstwa, które odcisnęły piętno na całym jej życiu. Dołączyła do bojowników, zyskując sobie ich szacunek. Żołnierze darzyli ją zaufaniem, była jednym z nich, dzięki temu mimo nieprzychylnych okoliczności, w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, została generałem za którym podążali mężczyźni w imię wolności.

Brała udział w niemal wszystkich ważnych bitwach, zginęła 12 września 2014 roku. Jej historię opisał Marco Rovelli, włoski dziennikarz, który starał się odtworzyć jej życie, a także historię wojny w Kurdystanie. Pisze on o walce Avesty w PPK (Kurdyjskiej Partii Pracy) oraz o jej wiodącej roli w dziejach narodu. To ważna historia partyzantki, która poświęciła życie za wolność swojego narodu i walkę z ISIS. To walka o wolność, która ma twarz młodej kobiety o przenikliwych zielonych oczach i ciepłym uśmiechu. To obraz pragnącej wolności kobiety z kałasznikowem przy boku, z którym nie rozstawała się nawet na chwilę. Bo wolność to wspomnienie rodzinnej wioski, beztroski dziecięcych lat, wspólnego tańca, setek lat tradycji. To ojczysty język, święta i właśni bohaterowie. To możliwość decydowania o własnym losie. To szacunek To duma. To upór w dążeniu do celu, nawet jeśli ceną jest własne życie.

Zielone oczy wolności To książka o walce o wolność, dla której warto jest zginąć. O poświęceniu, które determinuje podejmowane decyzje, o trosce o towarzyszy broni, którzy stają się rodziną. Avesta Harun zginęła, ale sprawa, o którą walczyła jest wciąż żywa. Do walki o swoją wolność stanie jeszcze zapewne wiele podobnych jej kobiet. Być może o nich nie usłyszymy, być może nikt nie poświęci im uwagi, ale one są i będą. Zawsze silne i zdeterminowane. Choć może będą walczyć inaczej, bez karabinu na ramieniu, to ich historie będą jak dopisanie kolejnych rozdziałów do opowieści o życiu pewnej bojowniczki o zielonych oczach…

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziesz również inne ciekawe tytuły z literatury faktu w dziale bestsellery i nowości.

 

 

 

 

 

Komentarze