Zombicide – gra 10+

Kolejna propozycja, dla starszych graczy (10+), tym bardziej wielbicieli średniowiecza, mieczy, zaklęć i plag, no i Zombie, bo to one grają tutaj pierwsze skrzypce. Zombicide: Czarna Plaga jest grą kooperacyjną, przeznaczoną dla jednego do sześciu graczy, którzy stawią czoła hordom wygłodniałych Zombie.  Mamy tutaj do czynienia z apokalipsą zombie w świecie fantasy.

Przypominam, czym jest gra kooperacyjna– to gra której rozegranie uzależnione jest od ścisłej współpracy między wszystkimi zawodnikami. Zazwyczaj wszyscy gracze razem przegrywają bądź odnoszą zwycięstwo, czasami w grze występuje zdrajca, który jest przeciwnikiem pozostałych graczy. Dzięki temu gra wymaga dużego skupienia, rozmowy, wymiany poglądów i szukania dobrego rozwiązania, które pogodzi wszystkie nastroje graczy.Tutaj nie ma zwykłego rzucania kostką i przesuwania pionkiem po planszy. Tutaj liczy się współpraca i tylko ona pozwoli doprowadzić rozgrywkę do końca.

W tej grze wcielimy się w zwykłych mieszkańców pewnej fantastycznej krainy. Budzą się oni pewnego dnia w swoich łóżkach i spostrzegają, że coś jest mocno nie tak – na ulicach nie ma nikogo „żywego”. Trzeba więc chwycić za broń!

Na szczęście Zombie można kontrolować przed mechanikę gry. Każdy z graczy kontroluje od jednego do sześciu ocalałych, w atakowanym przez zombie świecie. Wyłaniają się z głębi lasów i pełzającej mgły. Trzeba uważać na abominacje i nekromantów, którzy wskazując palcem na wioski i gospodarstwa skazują je na pewną zgubę. Zombie kłębią się wokół nas – zagryzając i rozrywając ludzi na strzępy! A my możemy tylko siedzieć i patrzeć w trwodze, jak nasi martwi przyjaciele powstają jako kolejne stwory…Stwory są powolne i przewidywalne, ale jest ich mnóstwo.  Ocalali używają wszystkiego, co wpadnie im w ręce, byle tylko zgładzić zombie. Im lepsza broń, tym więcej pokonanych… i więcej zombie, zwabionych zapachem świeżej krwi! Jednak bez pokonania umarłych, nie rozwiążemy zagadki. 

 

Cel jest prosty – wypełnijcie cele misji, przeżyjcie i zabijcie tyle zombie, ile tylko zdołacie! Ocalali mogą wymieniać między sobą ekwipunek, a gracze dzielić taktykami. Tylko ścisła współpraca umożliwia wypełnienie celów misji i przeżycie kolejnego dnia. Potyczki z zombie to świetna zabawa, ale musicie również ratować innych ocalałych, znaleźć pożywienie i broń, zgłębiać sekrety nekromantów i generalnie nie nudzicie się przez całą rozgrywkę, bo po prostu nie ma na to czasu! Trzeba działać, kombinować i pomagać innym, cały czas mając na karku zapach Zombie. 

Dodatkowo grę można cały czas poszerzać i modyfikować za pomocą róznych dodatków, czyli tak zwanych portali. Jednym z nich jest Gra Zombicide Mordercze Kruki. To kompatybilne dodatki, które sprawiają, że gra daje więcej możliwości rozgrywki. Tu mamy akurat najszybszą jednostkę na świecie Zombicide, dzięki której poszerzamy gamę przeciwników.

W tym przypadku są to kruki. Przywykliśmy do nich, bo żyją obok nas i nie można odmówić im sprytu i inteligencji.  Niektórzy spośród mieszkańców Zombicide uznawali je za, na swój sposób, użyteczne, chociaż nikt nie ośmieliłby się powiedzieć tego na tyle głośno, by jakiś kapłan mógł go usłyszeć. Diabelskie pomioty, tak je nazywali. I jak się okazało, mieli rację: na nasze nieszczęście, kruki nie okazały się wystarczająco sprytne, by powstrzymać się przed żerowaniem na ciałach zarażonych. Mordercze Kruki to wściekli drapieżcy, znajdujący siłę w stadnych polowaniach, ignorując przyziemne przeszkody w dotarciu do swojego kolejnego posiłku. Port jest kompatybilny zarówno z grą Zombicide: Czarna Plaga jak i  Zombicide: Zielona Horda.

Gra jest szybka i dynamiczna, wymaga współpracy. Przeznaczona jest od 1 do 6 graczy, którzy mogą jednoczenie kierować nawet kilkoma postaciami. Wciągająca i ciekawa rozgrywka.

 

 

 

 

Zarówno tą, jak i inne gry, znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl w dziale gry dla dużych i małych.

Komentarze