Alergia pokarmowa

 

Jestem alergikiem “nabytym”. Właściwie od dziesiątego roku życia, kiedy to zachorowałam na astmę. Do okresu dojrzewania moje uczulenia były bardzo uporczywe. Zaczynając od roztoczy czy sierści zwierząt poprzez pyłki traw i drzew, a skończywszy na ludzkich włosach. Na szczęście z wiekiem, zostały mi tylko te na sierść i trawy.  Popadając w zachwyt nad moimi niechorującymi dziećmi, nie przyszło mi na myśl, by diagnozować wiecznie zasmarkanego starszaka pod względem alergii właśnie. Dziś trzymam w ręku skierowanie.

Może komuś z Was, przydadzą się informacje odnośnie min. alergii pokarmowej, bo pod tym kątem zaczynamy diagnozowanie.

 

Alergia pokarmowa u niemowląt 

Wystąpienie alergii u niemowląt można zminimalizować dzięki karmieniu piersią. W mleku kobiecym znajdują się komórki odpornościowe i hormony, które chronią niemowlę przed substancjami uczulającymi. Alergia pokarmowa ujawnia się zwykle w pierwszych tygodniach życia dziecka. Pierwszym sygnałem, że maluch cierpi na alergię, jest wysypka na twarzy i w zgięciach łokci lub pod kolanami. Skóra staje się szorstka i swędzi. We wczesnej alergii występują także problemy z przewodem pokarmowym w postaci biegunek. Dziecko może cierpieć również na uporczywe ulewania. Niektóre maluchy mogą wymiotować i mieć kolkę. U starszych niemowląt dochodzą objawy ze strony układu oddechowego – śluzowy katar, zatkany nos.

Jeśli jednak mimo karmienia piersią maluch cierpi, wówczas spróbuj zmienić swoją dietę. Wyeliminuj z niej te składniki, na które dziecko może być uwrażliwione. Niestety, pokarmów uczulających maluchy jest bardzo dużo. Najczęściej są to: mleko krowie, białko jajek, ryby, orzeszki, czekolada, kakao, owoce cytrusowe, napoje aromatyzowane i grzyby. Kilka produktów rzadko wywołuje alergię: ryż, mięso drobiowe, jarzyny oraz owoce. Pozostałe pokarmy należy wprowadzać do jadłospisu pojedynczo i obserwować reakcje malca po każdym posiłku.  Na szczęście, alergia pokarmowa mija często po trzecim roku życia dziecka.

Występujące zmiany skórne, to należy je nawilżać tzw emolientami. Trzeba też dbać o właściwą higienę i unikać sytuacji w których dziecko nazbyt by się pociło. Jeżeli dziecko już nie jest karmione piersią, to trzeba zmienić zwykłe mleko na modyfikowane dla alergików. Bardzo ważne jest, aby dziecko nie miało kontaktu z alergenami.

 

Alergia pokarmowa u dzieci starszych 

Niepożądane reakcje organizmu, występujące po spożyciu pokarmów, przyjmują dwie formy.

alergii pokarmowych, w których występowanie objawów klinicznych jest skutkiem patogenetycznych mechanizmów immunologicznych
nietolerancji pokarmowych – związanych z mechanizmami nieimmunologicznymi, w tym wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami enzymatycznymi w jelicie cienkim

Rozróżnienie tych dwóch form  jest szczególnie istotne, ponieważ sposób ich leczenia znacząco się różni.

Objawy kliniczne alergii pokarmowej są różnorodne, dotyczą wielu narządów i układów, są odmienne u dzieci i osób dorosłych. Wśród najczęściej występujących objawów klinicznych alergii pokarmowej u dzieci wymienia się:
– objawy żołądkowo-jelitowe (niechęć do spożywania produktów mlecznych, ulewanie lub wymioty, kolka brzuszna, przewlekła biegunka, u starszych dzieci – zaparcia)
– objawy skórne
– objawy ze strony układu oddechowego i uszu (przewlekły kaszel, nieżyt nosa, astma, nawracające zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego)

– przewlekłe niedożywienie
– zespół złego wchłaniania
– wstrząs anafilaktyczny
– objawy ze strony układu moczowego , a także niedokrwistość z niedoboru żelaza.

 

Rozpoznawanie alergii pokarmowych
Diagnostyka alergii pokarmowych jest trudna, z uwagi na brak metod, które pozwoliłyby w sposób jednoznaczny rozpoznać chorobę i czynniki będące jej przyczyną. Rozpoznanie opiera się na wielostronnym badaniu, składającym się z wywiadu chorobowego i żywieniowego, badań immunologicznych krwi, testów skórnych oraz wykonywaniu tzw. pokarmowych testów prowokacyjnych. Te ostatnie polegają na podawaniu stopniowo zwiększanych ilości alergenu pokarmowego – aż do wystąpienia objawów klinicznych.

 

Leczenie alergii pokarmowych

Podstawą leczenia alergii pokarmowych jest dieta eliminacyjna. W zależności od nasilenia objawów oraz stanu klinicznego pacjenta, obejmuje ona czasowe wyeliminowanie jednej lub kilku grup produktów podejrzewanych o wywołanie alergii. W przypadku, gdy zastosowanie diety eliminacyjnej nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zazwyczaj włączane jest leczenie farmakologiczne. W leczeniu alergii pokarmowych znalazło również zastosowanie odczulanie, które powoduje, ze układ immunologiczny przewodu pokarmowego przestaje reagować na alergeny, lub jego reakcja jest słabsza.

 

Produkty bezglutenowe

Dieta bezglutenowa,to specjalna dieta stosowana w leczeniu oraz w profilaktyce celiakii. Polega na całkowitej eliminacji z pożywienia produktów zawierających  gluten , czyli na wykluczeniu pokarmów z dodatkiem naturalnych bądź przetworzonych zbóż. W leczeniu celiakii zaleca się nieprzerwane stosowanie diety bezglutenowej do końca życia. Zapobieganie chorobie trzewnej polega natomiast na wyeliminowaniu glutenu z diety w wieku niemowlęcym.  Należy pamiętać, że wiele gotowych produktów spożywczych dostępnych w sprzedaży może zawierać gluten tylko jako jeden ze składników obecnych w produkcie.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w krajach UE, od 1 stycznia 2012 roku określenie słowne „produkt bezglutenowy” wolno stosować na etykietach i w reklamach produktów w przypadkach, gdy zawartość glutenu nie przekracza 20 mg/kg w żywności sprzedawanej konsumentowi końcowemu, zaś produkty o zawartości nie więcej niż 100 mg/kg żywności należy określać jako “produkt o bardzo niskiej zawartości glutenu”. Wszystkie produkty bezglutenowe są oznaczone znakiem przekreślonego kłosa.

W diecie bezglutenowej bezpieczne są produkty z mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej, prosa, amarantusa, komosy ryżowej, ponieważ te rośliny naturalnie nie zawierają glutenu. Bez przeszkód mona spożywać także odpowiednio przetworzone zboża glutenowe. W jadłospisie mogą znaleźć się również kasza jaglana, orzechy, soczewica, ciecierzyca, sezam, siemię lniane i ziarna słonecznika, a także bezglutenowy owies.

 

Więcej o alergii pokarmowej znajdziecie na stronie zdrowystartwprzyszłosc.pl

 

 

 

Komentarze

2 thoughts on “Alergia pokarmowa

  1. Jako dziecko miałam skazę białkową, alergię na pyłki, kurz, pomidory i truskawki. Później były pyłki, kurz i siano. Następnie przeszło znów na pokarmową- białe pieczywo, cytrusy, jabłka, gruszki i banany…Młoda miała wysypkę po czekoladzie, truskawkach świeżych ( po mrożonych nic się nie dzieje) i po cytrusach. Co będzie dalej zobaczymy…mam nadzieję, że nie będzie źle 🙂

Dodaj komentarz