Kryzysowa narzeczona

Kryzysowa Narzeczona pierwsze skojarzenie? Lady Pank.

Zaręczam jednak, że książka Andrzeja Mogielnickiego, nie jest kierowana wyłącznie dla fanów tej kultowej kapeli. Powieść ta, zachwyci każdego, kto ma chęć przenieść się w czasy PRL’u. To niesamowicie ciekawa podróż w czasie. Książka zdradza co prawda tajemnicę powstania hitowego numeru, jakim był tytułowy utwór, jednak jest to głównie obraz lat siedemdziesiątych, z milicyjnymi łapankami, kupowanymi nielegalnie winylami, charakterystyczną na tamte czasy modą, czy słuchaniem radia Wolna Europa. We wszystko to po mistrzowsku wtopiony romans, dzięki któremu Lady Pank podbiły listy przebojów.

Z pewnością książka ta, zaciekawi także młodsze roczniki, które czasy przesłuchań obywateli przez SB, znają tylko z telewizji i opowiadań starczych kolegów. Mogielnicki z wielkim kunsztem przedstawia kulisy erotycznego romansu, na tle peerelowskiej Warszawy. Lekko, brawurowo, interesująco, prawdziwie. Czytasz jednym tchem, co róż natrafiając na wielkie nazwiska,  nazwy zespołów, ciekawostki historyczne i masz wrażenie, że tam jesteś. Że ta historia,ten czas, Ci ludzie są tu obok.

W tło tamtejszych wydarzeń politycznych, zmian, reform, inwigilacji, wtapia się identyfikacja na podstawie muzyki, Młodzi ludzie, dla których jest ona wszystkim co mają, dla której są wstanie zrobić bardzo wiele. Czytamy o wschodzących i znikających muzycznych autorytetach. Stonesi, Dylana czy Hendrixa dzielą młodzież na frakcje, a tytuły ich hitów stają się czasową cezurą dla konkretnych wydarzeń. Stan wojenny, dziki kapitalizm, socjologiczne spojrzenie, zrywanie więzi i zaskakujących spotkań po latach, w towarzystwie burzliwego romansu z niespodziewanym zakończeniem.

Ta powieść zaciekawi każdego fana muzyki, bez względu na to, jaki gatunek muzyczny, bliski jest jego sercu. Mogielnicki tak umiejętnie i ciekawie włada słowem, że dotrze do każdego, wzbudzając ciekawość, fascynację i niedosyt! Autor prowadzi nas przez treść z wielką dynamiką, umiejętnie mieszając wieloletnie obycie i słownictwo epoki z młodzieżowym drygiem, skacząca z tematu na temat, by wreszcie odpowiedzieć na pytanie, o co chodzi z tą kryzysową narzeczoną? Kim była? Skąd się wzięła? Dlaczego i na kim odcisnęła tak silny bodziec, by poznały ją miliony słuchaczy.

 

pobrany plik

kryzysowa-narzeczona-b-iext30784258

 

Komentarze

Dodaj komentarz