Prowadzicie jeszcze pamiętnik?

Pamiętacie te pierwsze pamiętniki,  zawierające całą listę pytań o rzeczy mniej i bardziej ulubione? Wpisywało się ulubiony kolor, nauczyciela, nazwisko aktora, w którym cicho się podkochiwało. Tytułu piosenek i ulubione koleżanki?

Później pewnie w większości z Was pojawiła się chęć prowadzenia pamiętnika/dziennika, gdzie wpisywało się troski i radości dnia codziennego. Miałam taki pamiętnik i to taki dzisiejszy odpowiednik facebooka czy bloga, tylko wtedy dzieliłam się swoimi przemyśleniami sama ze sobą, chowając je w najciemniejszą dziurę, by absolutnie nikt do nich nie dotarł. Teraz…no właśnie.

Człowiek ma naturalną potrzebę wyrzucania z siebie wszelkiej maści emocji. Jedni robią to w ukryciu dla samych siebie, inni potrzebują wsparcia przyjaciela, szerszego grona słuchaczy, a następni chcą pozostać zupełnie anonimowi. Jednak w każdym z tych przypadków jest potrzeba powiedzenia/ napisania tego, co w nas aktualnie siedzi. To ważne. To daje nam możliwość upustu tego wszystkiego, co się w nas nagromadziło i jest to absolutnie zrozumiałe. Z biegiem lat zmieniam nam się tylko forma tego “wyrzucania z siebie”. Po latach wraca się do tych wszystkich zapisków, z większym lub mniejszym sentymentem. Czasami przywołują złe wspomnienia, czasami doprowadzają nas wręcz do śmiechu, ale są częścią nas, jakimś etapem życia, wspomnieniami. Uwielbiam pamiętniki, zarówno te w literaturze, jak i kinematografii. 

Któż z nas nie ronił łzy czytając bestsellerową powieść Nicholasa Sparksa pt. “Pamiętnik”, jednej  z najpiękniejszych powieści o miłości, zekranizowanej z Ryanem Gosling’iem i Rachel Mc’Adams w rolach głównych. Któż z nas nie zanosił się śmiechem czytając czy też oglądając “Dziennik Bridget Jones”? To fantastyczna forma literacka, nie tylko dlatego, że czyta się ją lekko, ale głównie dlatego, że pozwala nam poznać codzienność bohatera pod płaszczykiem tajemniczości, bo przecież wiadomo, że pamiętniki są ściśle tajne.

Pamiętnik księgarza, to absolutnie fantastyczna książką o człowieku pełnym pasji do książek. Shaun Bythell pod wpływem impulsu stał się właścicielem podupadającego antykwariatu położonego w szkockim miasteczku Wigtown. Kiedyś Shaun był optymistycznie nastawionym do życia, życzliwym człowiekiem. To niestety uległo zmianie i stał się nietolerancyjny, niecierpliwy i aspołeczny. Wszystko przez tysiące irytujących i głupich pytań zadawanych przez klientów, stan finansów wołający o pomstę do nieba, kłótnie z pracownikami i nieustanne targowanie się z klientami. Żeby nie zwariować zaczyna pisać dziennik i nie zamierza absolutnie niczego zmieniać w swoim życiu.

Lekka, przyjemna sarkastyczna powieść o epizodach z życia księgarza. Prze fantastyczna!

 

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziecie także inne tytuły powieści w dziale nowości.

 

 

 

Komentarze