Czy serce może być przekaźnikiem swoistej materialnej duszy?

Zapewne słyszeliście o umiejętności zapamiętywania na poziomie tkanek różnych zdarzeń, fizycznych i emocjonalnych, które miały miejsce w naszym życiu. Mowa tu tak zwanej pamięci tkankowej. Mówiąc najprościej mamy w swoim ciele pewnego rodzaju twardy dysk, na którym zapisują się dane od najmłodszych lat naszego życia. Zapisuje się wszystko to co miłe, oraz to co z przyjemnością wyparli byśmy z naszej pamięci.

Pamiętacie na pewno smak gumy Donald, miłe mrowienie bąbelków w nosi podczas picia butelkowanej oranżady, zapach ulubionego miejsca, pierwsze emocje przy pierwszym spotkaniu z pewnymi osobami. Pamiętacie także rzeczy traumatyczne jak ból przy złamanej nodze, poród, przykre incydenty przemocy. Te ostatnie są dużym obciążeniem dla naszego organizmu, ponieważ próbujemy je wyprzeć, zapomnieć, umiejscowić poza świadomością. Powodują u nas napięcie, zdenerwowanie, niefizyczny ból, rozwalają nas emocjonalnie nawet po wielu latach, gdy nawet przypadkiem do nich wracamy.

Poniżej kilka przykładów, których całe mnóstwo znajdziecie w internecie. Dla jednych są pseudonaukowe wymysły,dla innych – dowód na istnienie mniej czy bardziej materialnej duszy.A jednak pytanie o to, co mogą „pamiętać” nasze narządy czy wręcz poszczególne komórki, jest coraz częściej zadawane przez jak najbardziej poważnych naukowców.

Claire Sylvia,  której przeszczepiono serce młodego motocyklisty, po operacji nabiera niezwykłej ochoty na nielubiane wcześniej piwo. Chora na mukowiscydozę Dottie O’Connor, cierpiąca niegdyś na lęk wysokości, pozbywa się go całkowicie, gdy jej życie ratuje transplantacja płuc pobranych od alpinisty. Ośmioletnia dziewczynka, w której piersi zaczęło bić serce dziesięciolatki, jest nawiedzana przez wizje gwałtownej śmierci dawczyni. Badacze zjawiska nazwanego pamięcią komórkową czy pamięcią narządów odnotowali nawet przypadek zmiany orientacji seksualnej – u 27-letniej lesbijki, która po zabiegu postanowiła związać się z mężczyzną. Przyczyną miało być jej nowe, oczywiście heteroseksualne serce.

 

Tematyka przeszczepu organu, a wraz z nim wspomnień, uczuć, osobowości dawcy, jest chętnie wykorzystywana w literaturze, zwłaszcza mającej dostarczyć czytelnikowi sporej porcji dreszczyku i emocji. I nic dziwnego, transplantacja od zawsze budzi kontrowersje, skrywa tajemnice, które pasjonują nie tylko środowisko naukowe, ale też podkręcają wyobraźnię zwykłego człowieka. Pamięć tkankowa zastanawia, prowokuje pytania, zachęca do spekulacji. Czy serce, od wieków uważane za źródło emocji, nośnik uczuć, translator miłości, przekazane w darze innej osobie, faktycznie może być przekaźnikiem swoistej materialnej duszy?

To co dla jednych będzie wybawieniem, dla innych będzie koszmarem

Nastoletnia Evi  cierpi na bardzo poważną chorobę serca,m w związku z czyn w trybie natychmiastowym potrzebuje nowego serca. Matka dziewczyny przechodzi załamanie. Kiedy zrozpaczona kobieta powoli zaczyna tracić nadzieję, niespodziewanie pojawia się ratunek i znajduje się dawca. Dawcą serca zostaje młoda dziewczyna Finya, która zginęła w wypadku samochodowym.

Matka Evi czuje, że dopiero teraz może stracić córkę na zawsze i postanawia zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Dlaczego mający uratować życie przeszczep zmienia się w prawdziwy koszmar dla matki Evi? Okazuje się bowiem, że przeszczepione serce zachowało wspomnienia i cechy charakteru zmarłej Finyi. Nowy organ przejmuje całkowicie kontrolę nad chorą dziewczyna. Dręczona przez koszmary senne, nie potrafi zrozumieć co się z nią dzieje, a niewytłumaczalna siła prowadzi ją w nieznane jej dotąd miejsca. Gdyby tego było mało coś każe jej zaznać ukojenia w ramionach tajemniczego Sandera.

Tkanki to przejmujący thriller polskiej autorki, która pisze w sposób naprawdę interesujący. Duże znaczenie w powieści ma narracja pierwszoosobowa. Rolę głównej narratorki autorka powierzyła matce Evi – Chantal. Powieść  zostawia nam w głowie mnóstwo pytań i swego rodzaju niedosyt. Pamięć tkankowa, która jako zjawisko w żaden sposób nie udokumentowane medycznie, jednak potwierdzone wieloma przypadkami, okazało się świetnym pomysłem na motyw powieści.

 

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziecie także inne warte uwagi bestsellery

Komentarze