Spełnienie marzeń u boku Christiana…Diora, nie Grey’a

Tym razem w recenzję książki, nie wtrącę swojej własnej, zabawnej historii czy przemyśleń, bo tematyka nie pozwala mi na heheszki pod nosem. Jednak poznając historię w powieści, którą z całego serca chcę Wam polecić- niemal od początku, poczułam wielką więź z główną bohaterką. Lubię takie książki, lubię takie postaci, z którymi mogę się identyfikować i z pozycji widza, podpatrzeć do czego doprowadziły ich wybory. Zapętlona i wyboista droga życia, stawia przed nami różne zadania, sprawdza nas na każdym kroku, wiele razy wystawia na próbę. Każda z historii, choć podobna ma swoje niepowtarzalne, jedyne zakończenie, które pozwala nam z dystansem spojrzeć na nasze własne życie.

Często te historie, pozwalają nam nabrać dystansu i dojść do wniosku, że być może wcale nie jesteśmy w takiej złej sytuacji, że ktoś z podobnym bagażem doświadczeń miał jeszcze trudniej i mimo to udźwignął ciążący na nim ciężar i stawił czoła losowi. Jak wielu z nas nie tworzy w głowach wizualizacji myśląc “co by było gdyby”?

I wtedy poznaję Copper i czytamy jej historię, która w pierwszym czytaniu jest odzwierciedleniem mojej własnej przeżytej historii. Zwłaszcza początek jej historii, oraz podjęte przez nią kroki w walce o lepsze życie dla siebie. Po niecałych dwóch latach małżeństwa Copper Reilley postanawia zmienić swoje życie i rozstać się z mężem. Kobieta dzięki wewnętrznej sile zdobywa się na odwagę i postanawia stawić czoła zdradom męża i zawalczyć o swoje życie i szczęście. To dobry moment, by pozostawiając przeszłość za sobą, zawalczyć o własne marzenia. Marzy o wolności, którą lada moment poczuje, ale jeszcze bardziej marzy o karierze dziennikarki.

Podejmuje kroki, ku realizacji swoich pragnień. Pewnego dnia na jej drodze staje Christian Dior, Suzy Solidor, oraz Henry Velikovsky. Którz z nas nie zna przynajmniej jednego z tych nazwisk. Zamknięty w sobie Dior staje się przyjacielem bohaterki. On szanowany człowiek w średnim wieku, ona młoda i pełna energii do walki o nową siebie. Pozostała dwójka projektantów nie zamierza oddać Dior’owi przyjemności obcowania z Copper i również pragnie o nią zawalczyć.

I oto staje przed nami dwoje ludzi, których połączyła nie tylko miłość do mody, która była w stanie pokonać wiele przeciwności losu i cech charakteru tych dwojga. Ona przebojowa i rządna zawalczyć o swoja karierę, on bojaźliwy i niechętny blaskom fleszy. Copper wiedzi, że Dior to prawdziwy geniusz i ze wszystkich sił stara się pokazać go całemu światu. Z pełnią wiary w siebie i Diora, oraz niesiona niewyczerpanymi pokładami zapału rzuca się na oślep w szalony świat dziennikarstwa modowego. Cała ta niesamowita historia osadzona jest w romantycznych murach powojennego Paryża.

Projektant to wciągająca, świetnie skonstruowana opowieść o kulisach sławy i przemysłu modowego w czasie okupowanej przez Niemcy Francji. Podchodziłam do niej bardzo sceptycznie, bo z modą jestem raczej na bakier, ale czasy wojny, oraz ludzkie historie, które za nimi stoją to temat, który bardzo mnie interesuje. Na szczególną uwagę, a zwłaszcza na pamięć i zadumę- zasługują historie ocalałych z obozów koncentracyjnych. Powieść jest świetnym kompromisem, zarówno dla tych którzy szukają w książkach ważnych elementów historii, jak i dla tych, którzy lubią poczytać o życiu sławnych ludzi, a także tych, którzy lubują się w romansach. To piękna historia, warta poznania.

 

W księgarni taniaksiazka.pl znajdziecie również inne tytuły ciekawych powieści z gatunku literatury pięknej w dziale bestsellery.

 

 

 

Komentarze